Reklama
aplikuj.pl

Mewy kluczem do wzmocnienia mniejszych elektrowni wiatrowych

mniejszych elektrowni wiatrowych
mniejszych elektrowni wiatrowych

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest kluczowym elementem naszej szarej przyszłości, w której to zanieczyszczenia mogą doprowadzić ludzkość do katastrofy. Pytanie tylko, czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dokładnie działają te wielkie wiatraki w szczerych polach, które zapewniają nam energię wyłącznie z mocy wiatru? Okazuje się bowiem, że ich mniejsze warianty nie są aż tak efektywne przy identycznej strukturze łopatek w kształcie płetw humbakowych. Rozwiązanie? Mewa, a dokładnie inspiracja skrzydłami tych ptaków.  

Czytaj też: Pomysłodawca portu USB na spowiedzi

„Ostrza zaprojektowane dla dużych turbin wiatrowych zwykle nie mają dobrej wydajności aerodynamicznej po zmniejszeniu”, powiedział dr Jorg Schluter, wykładowca inżynierii mechanicznej na australijskim uniwersytecie Deakin. Widzieliśmy potencjał poprawy wydajności generatorów turbin na małą skalę i szukaliśmy pomysłów na ulepszenie konstrukcji ostrza. Natura ma sposób na znalezienie nienagannych rozwiązań i myślę, że wielu z nas stało przy kiedyś przy linii brzegowej i zdumiewało się, patrząc na to, jak ptaki morskie szybują na wietrze, doskonaląc aerodynamikę lepiej niż cokolwiek innego.

Mając to na uwadze, student Masters Arun Joseph Thomas przystąpił do testowania skrzydeł w kształcie skrzydeł mewy za pomocą symulacji komputerowej. Wykorzystując dane wiatru zebrane w australijskim mieście Geelong, ostatecznie ustalił, że turbina na małą skalę z bioinspirowanymi łopatkami dostarczy o 10 do 15 procent więcej mocy niż turbina z konwencjonalnymi łopatami.

„Krzywizna ich skrzydeł została zoptymalizowana przez miliony lat, aby wydobyć jak najwięcej z powietrza w tych mniejszych skalach” – mówi Thomas. „Integracja kształtu skrzydła skrzydeł mewy z konstrukcją łopatki turbiny zwiększa moc generacyjną turbiny i sugeruje, że dla tych małych turbin istnieje większy potencjał handlowy”.

Technologia, jak to technologia – teraz wymaga wielu miesięcy, a może nawet i lat do zaistnienia na rynku.

Czytaj też: Dron MQ-4 Triton zestrzelony przez Iran jest solidnym kawałem technologii

Źródło: New Atlas