Reklama
aplikuj.pl

Mgławica Południowy Krab widoczna na nowych zdjęciach

Dwadzieścia lat temu Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozwolił odkryć gigantycznego kraba na niebie. Teraz, tuż przed swoimi 29 urodzinami (Hubble został wystrzelony w kosmos 24 kwietnia 1990 r.), teleskop ponownie skupił swój wzrok na Mgławicy Południowy Krab. 

Każdego roku Hubble spędza niewielką część swojego czasu na wykonanie swojego urodzinowego zdjęcia. Decyzja o uchwyceniu Mgławicy Krab Południowy w ramach tegorocznych urodzin przypomina pierwsze spotkanie Hubble’a z tym obiektem w 1998 roku. Mgławica Południowy Krab znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura, około 7000 lat świetlnych od Ziemi. To, co wygląda jak nogi i szczypce kosmicznego kraba, jest w rzeczywistości pęcherzykami gazu i pyłu wyrzuconymi przez parę gwiazd w centrum mgławicy.

Czytaj też: Nowy teleskop NASA błyskawicznie namierzył planetę podobną do Ziemi

Według ESA ten duet gwiazd współistnieje w związku, w którym umierający czerwony olbrzym zasila gazem i pyłem białego karła poprzez przyciąganie grawitacyjne. Po gromadzeniu się przez tysiące lat cały ten kosmiczny materiał może wywołać erupcję na rozgrzanej powierzchni białego karła, wysyłając materię rozpraszającą się w przestrzeni w gigantycznych bąbelkach. Astronomowie uważają, że zdarzyło się to dwukrotnie w stosunkowo niedawnej przeszłości, powodując powstanie rozprysków świecącej materii widocznych na obrazach mgławicy.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Na zdjęciu z teleskopu Hubble’a widać 200 miliardów gwiazd