Woven City jest jednym z tych projektów, którym naprawdę warto poświęcić chwilę na długo przed im ukończeniem. To przecież miasto przyszłości!
Toyota oczyszcza właśnie około 70 hektarów ziemi w cieniu góry Fuji, aby ruszyć możliwie najszybciej z budową zasilanego wodorem miasta przyszłości. To w nim przetestuje rozwiązania pokroju wszechobecnych autonomicznych pojazdów, dostaw realizowanych pod ziemią, domowych robotów i innych zaawansowanych technologicznie gadżetów.
Woven City będzie niczym innym, jak zbudowanym od podstaw mieście testowym, które pokaże, jak wiele korzyści możemy czerpać z technologii. Finalnie może stać się jednym z najbardziej futurystycznych miejsc do życia na świecie.
Zaplanowane na rozpoczęcie działalności w 2021 roku, Woven City zostanie przemyślane w każdym aspekcie i zbudowane na rozciągniętej siatce ścieżek. Tych będzie całe mnóstwo, a ich podział na rodzaje ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo poszczególnych form transportu. Czy to pieszych, czy niewielkich pojazdów autonomicznych.
Wszystkie autonomiczne pojazdy będą napędzane wodorem, co odzwierciedla zaangażowanie Toyoty w pojazdy z ogniwami paliwowymi.
Miasto jest projektowane przez duńską firmę architektoniczną BIG, prowadzoną przez Bjarke Ingels i wykorzystuje zrównoważone pod względem emisji dwutlenku węgla drewno oraz tradycyjną stolarkę drewnianą w japońskim stylu w połączeniu z zaawansowanymi technologiami. Każdy dach jest ozdobiony panelami słonecznymi, a domy są projektowane tak, aby posiadały widok na górę Fuji.
W podziemiach miasto utrzyma magazyn wodoru i system filtracji wody. To też w nich będzie realizowana usługa bezpośredniej dostawy, w której małe roboty będą odwalać robotę kurierów, przewoźników, a nawet listonoszów.
Toyota planuje wykorzystać Woven City do przetestowania wszelkiego rodzaju technologii domowych i obywatelskich. Mowa o robotach domowych, lodówkach z automatycznym uzupełnianiem zawartości, gadżetach monitorujących zdrowie, czy inteligentnych pojemnikach na śmieci. Wszystko to okraszone mnóstwem czujników, systemem zarządzającym ruchem, a nawet dążeniem do podkreślenia relacji pomiędzy ludźmi w ramach odepchnięcia się od cyfrowego świata.
Około 2000 osób będzie mogło mieszkać w Woven City, a chociaż Toyota będzie traktować priorytetowo swoich badaczy, otwiera także przestrzeń dla emerytów, rodzin, sprzedawców detalicznych, naukowców i partnerów branżowych.