Reklama

Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów

Jak informuje Reuters, Microsoft planuje potężną inwestycję na polskim rynku. Chodzi o centrum danych dla Chmury Krajowej.

Miliard dolarów trafi na polski rynek

Inwestycja Microsoftu dotyczy budowy potężnego centrum danych, które będzie służyć do obsługi Chmury Krajowej. Jak informuje Reuters, gigant technologiczny podpisał w tej sprawie umowę z miejscowymi dostawcami.

Będzie to pierwsze centrum danych Microsoftu w Europie Środkowo-Wschodniej. Będzie z niego korzystać ok 150 tys. osób. Nie było jeszcze w Polsce tak dużej inwestycji technologicznej.

Czym jest Chmura Krajowa?

Chmura Krajowa to inicjatywa Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO Banku Polskiego. To obecnie najbardziej zaawansowane rozwiązanie dotyczące przetwarzania danych w chmurze w Polsce.

W trakcie powstawania projektu podkreślana była wartość suwerennego Internetu. Dzięki Chmurze Krajowej polskie instytucje publiczne mogą korzystać z krajowych rozwiązań technologicznych i przechowywać swoje dane na terenie kraju. Pieniądze, które zostałyby wydane na tego typu usługi za granicą, mogą dzięki temu zostać w Polsce.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News