Reklama
aplikuj.pl

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zostanie wysłana nowa kosmiczna toaleta

iss, stacja kosmiczna

Prywatny statek towarowy zawiezie na Międzynarodową Stację Kosmiczną nową kosmiczną toaletę. A oprócz niej kilka eksperymentalnych produktów i… kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Misja Cygnus NG-14 zawiezie ulepszoną kosmiczną toaletę

Misja znana jako Cygnus NG-14 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną aż 3458 kilogramów ładunku. Będzie to czternasty lot zautomatyzowanego statku kosmicznego Cygnus Northrop Grumman i 13. misji zaopatrzeniowa statku. Na pokładzie znajdą się zapasy żywności, eksperymenty naukowe, a także ulepszona kosmiczna toaleta oficjalnie nazywana Uniwersalnym Systemem Gospodarki Odpadami. Jest to jeden z najistotniejszych ładunków, które przewiedzie Cygnus, bo naukowcom zależało na zwiększeniu komfortu jej użytkowania, zwłaszcza wśród stale rosnącej liczby kobiet w załogach kosmicznych.

Według danych nowa toaleta zajmuje aż 65proc. mniej miejsca i jest aż 40 proc. lżejsza niż poprzednia , co jest ogromną zaletą, bo jak wiemy w kosmosie każdy kilogram jest na wagę złota. Naukowcy zaznaczają, że choć nowa kosmiczna toaleta jest dużo wygodniejsza i daje astronautom większą kontrolę, to nie jest to nadal rozwiązanie docelowe i będą pracowali nad kolejnymi ulepszeniami. Wysyłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną model kosztował aż 23 mln dolarów.

Reklama kremów w kosmosie

Firma Estée Lauder zapłaciła 128 tys. dolarów za możliwość wysłania na Stację 10 butelek swojego kremu do twarzy. Dodatkowym wymogiem było zrobienie kilku zdjęć produktu na tle widzianej z kosmosu Ziemi. To się nazywa kreatywny marketing! Oprócz kremów na Stację polecą również pakunki zawierające eksperyment dotyczący uprawy rzodkiewki znany jako Plant Habitat-02; badanie Onco Selectors, które skupi się na terapiach przeciwnowotworowych; nowatorski eksperyment dotyczący systemu odzyskiwania wody; specjalistyczną kamerę, która uchwyci wrażenie przebywania na pokładzie stacji kosmicznej w 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości.

Cygnus NG-14 wystartuje z Wirginii o 4:27 naszego czasu, a całość będzie można oglądać na żywo na Space.com, a także bezpośrednio w NASA TV.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News