WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Mitsubishi w Colt Turbo Premier z 1985 postawiło na oszczędność

Druga generacja samochodów Mitsubishi Colt (1983–1991) miała za sobą naprawdę długą historię. Wystarczy na przykład wspomnieć, że Mitsubishi musiało się naprawdę napracować, żeby zacząć sprzedawać te modele na rynku amerykańskim. Dokonało jednak tego, wypuszczając tam swoje samochody, ale pod marką Dodge/Plymouth.

Czytaj też: Jaka jest oszczędność paliwa w silniku ze zmienną kompresją?

Z czasem firma postanowiła stworzyć kolejną wersję swojego małego, czterodrzwiowego sedana z myślą o rynku amerykańskim i tak też powstał Colt Turbo Premier z 1985. A dokładnie Plymouth Colt Turbo Premier, co wzięło się z miasta, gdzie znajdowała się fabryka. W niej Mitsubishi zaczął produkować zdecydowanie najciekawszego Colta tamtejszych czasów, stawiając na dłuższy, bo 93,7-calowy rozstaw osi oraz 1,6-litrowy turbodoładowany silnik o mocy 102 koni mechanicznych. Było to jedynie wisienką na torcie przy nowym zawieszeniu i pakiecie opon.

W latach 1985 Colt Turbo Premier kosztował całe 8400$, a i tak nie był za szybki. Do 95 km/h rozpędzał się w zaledwie 18,8 sekundy, ale to świetne zawieszenie, hamulce oraz spalanie rzędu 11,3 litrów na 100 kilometrów sprawiło, że ta piąta generacja Colta była lepsza niż dotychczas.

Czytaj też: Hennessey Goliath z napędem 6×6, to rarytas wśród pickupów

Źródło: Road and Track