Reklama
aplikuj.pl

Moderna twierdzi, że jej szczepionka ma niemal 95% skuteczności

pandemia

Dopiero co zachwycaliśmy się rezultatami osiąganymi przez szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez Pfizer/BioNTech. Po kilku godzinach „kontrę” wyprowadzili Rosjanie, którzy podbili rezultat do 92%. Teraz kolej na firmę Moderna.

Wczesne analizy związane z trzecią fazą badań wykazały, że szczepionka na SARS-CoV-2 jest w 94,5% skuteczna w zapobieganiu zakażeniom. Przedstawiciele firmy dodali, że środek nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze, w przeciwieństwie do tej opracowanej przez Pfizera. W tamtym przypadku w grę wchodziło jedynie utrzymywanie szczepionki w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Farba zabija koronawirusa. Zobaczcie nowy wynalazek w służbie walki z pandemią
Czytaj też: Mogło dojść do wykradzenia informacji nt. szczepionki na koronawirusa. Chodzi o atak hakerów
Czytaj też: Nie zaszczepisz się na koronawirusa? Nie wejdziesz na koncert

Jak nietrudno się domyślić, taki warunek mógłby przekładać się na trudności logistyczne, znacząco spowalniając dystrybucję szczepionki. Moderna twierdzi, że środek można przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza przez 30 dni. Co więcej, jej stabilność zostanie zachowana przez nawet sześć miesięcy, jeśli temperatura zostanie obniżona do minus 20 stopni Celsjusza. Przez krótki czas można ją przechowywać również w temperaturze pokojowej.

Szczepionka na koronawirusa opracowana przez firmę Moderna może być przechowywana nawet w temperaturze pokojowej

W trzeciej fazie testów klinicznych wzięło udział ponad 30 000 uczestników, w tym osoby powyżej 65. roku życia cierpiące na choroby współistniejące, które mogłyby utrudniać przebieg COVID-19. Pierwsza partia szczepionek ma trafić do użytku już w grudniu – środek będzie przeznaczony przede wszystkim dla medyków oraz osób starszych i zaliczających się do tzw. grupy ryzyka.

Czytaj też: Koronawirus mniej groźny od grypy? Zobaczcie to zestawienie
Czytaj też: Nowa mutacja koronawirusa dostarczyła naukowcom wiele radości
Czytaj też: Dezynfekcja powierzchni z koronawirusa? Pomoże zimna plazma