WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Monitorowanie ciśnienia krwi może być tak samo łatwe jak robienie selfie

Przezskórne obrazowanie optyczne mierzy ciśnienie krwi poprzez wykrywanie zmian w przepływie krwi. Może ono do tego wykorzystywać filmy wykonane obiektywem każdego smartfona. Światło przenika do zewnętrznej warstwy skóy co umożliwia wizualizację i wyodrębnienie wzorców przepływu krwi. Modele transdermalne mogą na tej podstawie obliczyć obecne ciśnienie krwi.

Naukowcy zmierzyli już ciśnienie krwi 1382 dorosłych osób przy wykorzystaniu iPhone wyposażonego w oprogramowanie do transdermalnego obrazowania optycznego. Wyniki porównali oni z tymi uzyskanymi za pomocą tradycyjnego urządzenia.

Czytaj też: Astronomowie namierzyli w Drodze Mlecznej gwiazdę z początków Wszechświata

Okazało się, że metoda ze smartfonem ma prawie 95% dokładność dotyczącą ciśnienia oraz 96% dotyczącą pulsu. Badanie nie było jednak idealne. Wykonano je w kontrolowanych warunkach oraz brakowało osób o ciemniejszych odcieniach twarzy. Przyszłe badania muszą skupić się więc na większej różnorodności w celu potwierdzenia skuteczności tej techniki.

Naukowcy patrzą optymistycznie w przyszłość. Jeśli wyniki będą potwierdzone w przyszłych badaniach to możliwe, że otrzymamy bardzo prosty i szybki sposób na monitorowanie naszego stanu zdrowia.

Czytaj też: Ile samochodów wystarczy zhakować aby zablokować miasto?

Źródło: Medicalxpress