Naukowcy zidentyfikowali szereg gatunków robaków morskich, które posiadają zdolność całkowitego odrastania głów czy mózgów. Co ciekawe, mają one wspólnego przodka, który nie mógł tego robić.
Wszystkie zwierzęta potrafią regenerować się w pewnym stopniu. Przykładowo ludzie tworzą nowe komórki skóry po powstaniu ran czy są w stanie regenerować wątrobę. Jednakże możliwości te bledną w porównaniu do niektórych gatunków, które są w stanie odrosnąć utracone ręce, nogi, ogony czy nawet uszkodzony rdzeń kręgowy.
Powszechnie uważa się, że umiejętności pochodzą od jednego wspólnego przodka. Nowe badanie zaprzecza tej teorii i dowodzi, że wiele gatunków morskich może niezależnie rozwinąć takie umiejętności w zależności od warunków w jakich żyją.
Czytaj też: Młody T.Rex prawdopodobnie wyglądał niezwykle uroczo
Naukowcy zgromadzili próbki 22 gatunków wstężnic odkrytych wzdłuż rejonów przybrzeżnych USA. Następnie zbadali ich możliwości regeneracyjne poprzez przecięcie ich i obserwację ile zwierzę będzie w stanie zregenerować. Badania uzupełnione zostało 13 gatunkami przebadanymi w poprzednich eksperymentach.
Stwierdzono, że wszystkie robaki posiadają zdolność odrastania ogonowej części ciała. Jednakże osiem z nich mogło regenerować także głowę. Cztery z nich nie były wcześniej znane z takich możliwości. Dane zostały wykorzystane do stworzenia ewolucyjnego wzorca dla całego rodzaju. Odkryto wtedy, że część zdolności została rozwinięta stosunkowo niedawno.
Zdolności regeneracyjne pojawiły się około 500 milionów lat temu. Jednakże część z gatunków rozwinęła je 10-15 milionów lat temu. Naukowcy odkryli także zwierzęta, które są w trakcie rozwijania tej umiejętności. Nie regenerowały one ciała, ale były w stanie długo przeżyć co sugeruje, że kiedyś pojawi się u nich taka zdolność.
Czytaj też: Megalodon przez miliony lat wykształcał swoje śmiercionośne kły
Źródło: Newatlas