Reklama
aplikuj.pl

Mrówki inspiracją dla ludzi? W taki sposób moglibyśmy skorzystać z ich metod

Wyjątkowość żuwaczek, dlaczego mrówki gryzą tak mocno

Scott Solomon z Rice University wyjaśnia, że nauce jest znanych co najmniej 248 gatunków, które uprawiają grzyby, które służą im później jako pożywienie. Jak się okazuje, część ich praktyk mogłaby posłużyć ludziom.

Jak dodaje Solomon, w trakcie swoich badań przeanalizował setki mrowisk położonych od Stanów Zjednoczonych aż do Argentyny. Celem prowadzonych obserwacji było zrozumienie, jak mrówki ewoluowały wraz ze swoimi uprawami.

Czytaj też: Śmiecimy my, a największe zwierzęta na świecie to jedzą… i to w całych tonach dziennie

Zwierzęta te muszą zmagać się z problemami podobnymi jak ludzcy rolnicy. Na przykład pasożyt znany jako Escovopsis może niszczyć uprawy. Innym aspektem w przypadku ludzi jest tzw. monokultura, czyli uprawianie tego samego gatunku bez wprowadzania innych. W efekcie takie uprawy są bardziej podatne na szkodniki, co jest pokłosiem niskiego zróżnicowania genetycznego.

Mrówki wykorzystują bakterie do walki ze szkodnikami

Mrówki również stosują monokulturę, a nawet… używają pestycydów. Pozyskują je dzięki bakteriom, które działają na ich rzecz niczym fabryki farmaceutyczne. W ich przypadku walka ze szkodnikami jest jednak wyjątkowo skuteczna, ponieważ bakterie przystosowują się ewolucyjnie do zwalczania zagrożenia. Być może ludzie też powinni podejść do sprawy w podobny sposób?

Czytaj też: Badanie kompostowników ujawniło brzydki sekret biodegradowalnych plastików

Inną mocną stroną mrówek jest szybkie lokalizowanie pożywienia. Wykorzystują w tym celu feromony, które zostawiają za sobą, tworząc swego rodzaju chemiczne ścieżki. Ich pobratymcy wykrywają te feromony i zmierzają po nich do celu, jakim jest na przykład żywność. Co ciekawe, inżynierowie wykorzystali podobne podejście do projektowania sieci telekomunikacyjnych i wyznaczania tras dostaw. W przyszłości powinno to natomiast ułatwić funkcjonowanie autonomicznych samochodów.