Reklama
aplikuj.pl

Badanie kompostowników ujawniło brzydki sekret biodegradowalnych plastików

brzydki sekret biodegradowalnych plastików

Badacze z University College London postanowili przeprowadzić badanie, czy aby na pewno plastiki reklamowane jako „biodegradowalne”, rzeczywiście biodegradowalne są. W tym celu zlecili obywatelom z całej Wielkiej Brytanii wypełnienie kwestionariusza internetowego dotyczącego ich nawyków i opinii związanych z plastikiem nadającym się do kompostowania i odpadami żywności. „Wielkie Badanie Kompostowników” wyjawiło brzydki sekret tworzyw, które miały ulegać biodegradacji, a wcale tego nie robią.

Brzydki sekret biodegradowalnych plastików. Miały ulegać biodegradacji, a wcale tego nie robią

Wspomniane badania wskazały, że aż 60% takich tworzyw sztucznych nie ulega całkowitej biodegradacji w domowych systemach kompostowania. Odkryto to w prosty sposób, bo zlecając uczestnikom regularne sprawdzanie domowego kompostownika pod kątem śladów wyrzuconych w przeszłości plastikowych przedmiotów, które miały nadawać się do kompostowania. Trwało to 24 miesiące.

Czytaj też: Hakerzy zaatakowali jeden z największych teleskopów świata. Co to oznacza dla astronomii?

Zdjęcia i opisy odkrytych przedmiotów zostały przekazane naukowcom. W tym badaniu używano różnych systemów kompostowania, jednak najczęściej stosowano zewnętrzne zamknięte pojemniki, z których korzystało 64% z 1648 osób biorących udział w eksperymencie. Rzekomo kompostowalne plastikowe przedmioty obejmowały takie rzeczy jak jednorazowe sztućce, kubki, torby i opakowania z gazet.

Po przeanalizowaniu przesłanych danych okazało się, że około 60% przedmiotów oznaczonych przez producentów jako „nadające się do kompostowania w domu” nadal nie uległo całkowitemu rozkładowi po 24 miesiącach. Dodatkowo, na podstawie losowej próbki 50 zdjęć przedmiotów zauważono, że 46% przedmiotów nie zostało oznaczonych jako nadające się do kompostowania w warunkach domowych, a kolejne 14% jako nadające się do kompostowania w warunkach przemysłowych. To sugeruje zdecydowanie ogólne niedoinformowanie konsumentów.

Czytaj też: Diody tworzone nowym sposobem. I to zaskakująco łatwym

Jest to o tyle ważne, że 83% uczestników badania stwierdziło, że używa swojego kompostu jako nawozu w swoich ogrodach. To z kolei oznacza, że niekompostowany plastik przedostawałby się do gleby, a tym samym do środowiska (via Big Compost Experiment).