Liczące 4000 lat szczątki mają w tętnicach nagromadzony cholesterol , co sugeruje, że w przeszłości choroby serca występowały częściej niż sądzono.
W poprzednich badaniach analizowano nagromadzenie wapnia w zmumifikowanych sercach i tętnicach. Jednak badania te wykazały uszkodzenia, które występują tylko w późniejszych stadiach choroby serca i przedstawiają niepełny obraz tego, jak powszechne mogły być te dolegliwości. Niedawno naukowcy przeanalizowali tętnice pięciu mumii z Ameryki Południowej oraz Egiptu, wykrywając wczesny etap miażdżycy.
Aby zrozumieć, czy choroby serca są przypadłością naszych czasów, autorzy badań pobrali próbki tętnic od pięciu mumii – trzech mężczyzn i dwóch kobiet w wieku od 18 do 60 lat. Naukowcy przeskanowali fragmenty tętnic, które miały zaledwie kilka centymetrów długości. Analiza wykazała zmiany chorobowe od nagromadzonego cholesterolu, co w konsekwencji prowadzi do zawału serca.
Reakcja zapalna organizmu jest normalną częścią procesu gojenia się ran, ale uszkodzone ściany tętnic są podatne na gromadzenie się białych krwinek, co może prowadzić do powstawania cholesterolu. Nagromadzenie to pojawia się najpierw w postaci smug i zmian chorobowych, a później może zgęstnieć na tyle, by zablokować przepływ krwi w tętnicach.