Reklama
aplikuj.pl

Zgadniecie za ile właśnie sprzedał się najdroższy Mustang na aukcji?

Jak wyobrażacie sobie najdroższego w historii aukcji Mustanga? Spowitego we wszechobecne włókno węglowe? Napędzanego jedynym w swoim rodzaju silnikiem? Niestety nie tym razem, bo pierwsze skrzypce w Mustang Shelby GT350R gra historia.

Ten wyjątkowy egzemplarz Mustang Shelby GT350R jest pierwszym modelem Shelby R opracowanym specjalnie do wyścigów z 1965 roku. Cenę 3,85 miliona dolarów (15 milionów złotych), jakie zgarnął na ostatniej aukcji Mecum Auctions buduje więc głównie jego przeszłość (via Auto Classics).

Jako najdroższy Mustang kiedykolwiek sprzedany na aukcji, ten model był niegdyś prowadzony przez Kena Milesa, Boba Bonburanta, Chucka Cantwella, Petera Brocka, czy Jerrego Titusa, a jego cena początkowa w wysokości 4000 dolarów może wprawić w osłupienie.

Ten rekordowy Shelby GT350R z 1965 roku jest określany mianem „Latającego Mustanga”. Ten służył jako samochód zespołu Shelby American Factory, będąc jednocześnie inżynierskim prototypem testowym o kodowej nazwie 5R002. W rzeczywistości jest to samochód z rodzaju tych unikalnych na skalę światową, ponieważ jest to jedyny GT350R zbudowany w tej specyfikacji, z funkcjami, które nie zostały zaimplementowane w późniejszych modelach.

Jego żywot nie należał do spokojnych, bo po kilku udanych sezonach wyścigowych Shelby American sprzedał go jako samochód testowy inżynierowi Ford Performance. Ten, jak zresztą kolejni właściciele wykorzystywali go na torach.

Czytaj też: Europejczycy najwidoczniej pokochali tego elektrycznego SUVa1

Po zakończeniu kariery wyścigowej prototyp był wystawiany przez 14 lat w Shelby American Museum w Boulder w Kolorado, zanim został sprzedany w 2010 roku kolekcjonerowi Shelby Johnowi Atzbachowi. Ten z kolei zlecił pełną renowację, która zajęła „tysiące godzin” badań, aby upewnić się, że samochód zostanie przywrócony do pierwotnego stanu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News