Myślisz, że nie potrzebujesz PCIe 4.0? 3DMark twierdzi inaczej

Myślisz, że nie potrzebujesz PCIe 4.0? 3DMark twierdzi inaczej
Myślisz, że nie potrzebujesz PCIe 4.0? 3DMark twierdzi inaczej

Firma UL Benchmarks, czyli ta stojąca za oprogramowaniem 3DMark, które gromadzi w sobie wiele benchmarków, zapowiedziała właśnie, że dodała do niego nowy test. Ten powstał z myślą o procesorach Ryzen 3000 i chipsecie X570, które są pierwszymi na rynku konsumenckimi, oferującymi wsparcie standardu PCIe 4.0. 

Czytaj też: AMD popchnęło rozwój dysków SSD przez interfejs PCIe 4.0

AMD zrobiło wiele dla rynku komputerów konsumenckich i to zwłaszcza ostatnio, kiedy zapowiedziało, że nadchodzące procesory Ryzen 3000 będą wspierać interfejs PCIe 4.0. Obecnie korzystamy oczywiście z PCIe 3.0 do podpinania m.in. kart graficznych w slocie x16, czy dysków na M.2 i choć mogłoby się wydawać, że dwukrotnie większa przepustowość na interfejsie (8 GT/s vs 16 GT/s) nie jest nam do niczego potrzebna, to tak naprawdę jest. Wystarczy spojrzeć na nagłą rewolucję na rynku dysków SSD, które zapowiadają się na wydajnościowe potworki i to właśnie dzięki wprowadzeniu PCIe 4.0 na rynek konsumencki.

Jednak nawet firma przyznaje, że obecnie ten test niewiele wnosi, bo choć pozwala sprawdzić przepustowość naszych kart graficznych, to i tak są naprawdę małe szanse, że z obecnymi modelami wykaże wąskie gardło po stronie interfejsu. PCIe 4.0 jest jednak ważną nowością na rynku, która już popchnęła rozwój SSD, a w przyszłości to samo może uczynić z kartami graficznymi.

Czytaj też: Zapowiedź serii GeForce RTX 2000 SUPER już wkrótce

Źródło: PCGamer