WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Myślisz, że nie potrzebujesz PCIe 4.0? 3DMark twierdzi inaczej

Firma UL Benchmarks, czyli ta stojąca za oprogramowaniem 3DMark, które gromadzi w sobie wiele benchmarków, zapowiedziała właśnie, że dodała do niego nowy test. Ten powstał z myślą o procesorach Ryzen 3000 i chipsecie X570, które są pierwszymi na rynku konsumenckimi, oferującymi wsparcie standardu PCIe 4.0. 

Czytaj też: AMD popchnęło rozwój dysków SSD przez interfejs PCIe 4.0

AMD zrobiło wiele dla rynku komputerów konsumenckich i to zwłaszcza ostatnio, kiedy zapowiedziało, że nadchodzące procesory Ryzen 3000 będą wspierać interfejs PCIe 4.0. Obecnie korzystamy oczywiście z PCIe 3.0 do podpinania m.in. kart graficznych w slocie x16, czy dysków na M.2 i choć mogłoby się wydawać, że dwukrotnie większa przepustowość na interfejsie (8 GT/s vs 16 GT/s) nie jest nam do niczego potrzebna, to tak naprawdę jest. Wystarczy spojrzeć na nagłą rewolucję na rynku dysków SSD, które zapowiadają się na wydajnościowe potworki i to właśnie dzięki wprowadzeniu PCIe 4.0 na rynek konsumencki.

Jednak nawet firma przyznaje, że obecnie ten test niewiele wnosi, bo choć pozwala sprawdzić przepustowość naszych kart graficznych, to i tak są naprawdę małe szanse, że z obecnymi modelami wykaże wąskie gardło po stronie interfejsu. PCIe 4.0 jest jednak ważną nowością na rynku, która już popchnęła rozwój SSD, a w przyszłości to samo może uczynić z kartami graficznymi.

Czytaj też: Zapowiedź serii GeForce RTX 2000 SUPER już wkrótce

Źródło: PCGamer