Reklama
aplikuj.pl

Na aukcje trafiły unikatowe listy autorstwa Einsteina

Trzy listy napisane przez Alberta Einsteina w 1945 roku zostały wystawione na aukcję i oferują intrygujące spojrzenie na krytykę fizyka dotyczącą sposobu, w jaki naukowcy interpretują fizykę na poziomie kwantowym. Listy, które były skierowane do fizyka teoretycznego Paula Epsteina, opisują wątpliwości Einsteina dotyczące teorii kwantowej, którą w jednej liście nazwał „niekompletną”.

Korespondencja – osiem stron niemieckiego pisma i ręcznie rysowane diagramy – trafiły na aukcję w Christie’s w Nowym Jorku, jako część aukcji „Fine Printed Books and Manuscripts Including Americana”. Słowa Einsteina w listach pokazują jego związek z fizyką kwantową oraz teorie opisujące świat w bardzo małej skali. Przez dziesięciolecia ścierał się z fizykiem Nielsem Bohrem, którego poglądy na temat działania świata kwantowego zakładały, że cząstki zachowują się inaczej, gdy są obserwowane. Wprowadziło to podstawowy element niepewności w zachowaniu cząstek kwantowych. Einstein stanowczo odrzucił tę perspektywę. Zakładał, że reguły dotyczące nawet drobnych cząstek muszą być spójne, niezależnie od tego, czy cząstki zostały zaobserwowane.

Czytaj też: Rzadkie nagranie pokazuje Einsteina mówiącego o muzyce i bombie atomowej

W innym liście napisanym 8 listopada 1945 r. Einstein odwzorowuje początki swojego eksperymentu myślowego za splątaniem kwantowym, używając tekstu i diagramów, aby wyjaśnić, jak go sobie wyobraził. Einstein przedstawił ten pomysł w artykule opublikowanym w 1935 roku. Zakończył list, ponownie krytykując ideę, że królestwa kwantowego nie można opisać definitywnie. Skwitował swoją wypowiedź słowami: „to jest ten pogląd, przeciwko któremu buntuje się mój instynkt”. Jednak ostatnie eksperymenty sugerują, że pomimo protestów Einsteina, na zachowanie cząstek na poziomie kwantowym prawdopodobnie wpływa losowość.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Teoria względności Einsteina przetrwała ogromny wybuch w kosmosie