Reklama
aplikuj.pl

Na ISS znajdują się bardzo wytrzymałe zarodniki pleśni

ISS, pleśń ISS, zarodniki pleśni ISS, kosmos ISS, sterylizacja ISS, zwalczanie pleśni ISS,

Zarodniki pleśni są powszechnie spotykane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Okazuje się jednak, że potrafią one przetrwać aż 200-krotność dawki promieniowania rentgenowskiego potrzebnego do zabicia człowieka. Sterylizacja statków kosmicznych może więc być trudniejsza niż do tej pory sądzono.

Naukowcy wystawili próbki zarodników Aspergillus i Pennicillium na promieniowanie RTG, ciężkie jony, oraz ultrafioletowe światło o wysokiej częstotliwości. Takie promieniowanie niszczy DNA i struktury komórkowe. Zarodniki przetrwały RTG do 1000 grejów, ciężkie jony do 500 grejów i promieniowanie UV do 3000 dżuli na metr kwadratowy.

Czytaj też: Toksyczne substancje znajdują się w butelkach po napojach alkoholowych

Grej to jednostka dawki pochłoniętej w układzie SI. Dla porównania 5 grejów zabija daną osobę a 0,7 greja otrzymują astronauci w 180 dniowej misji na ISS.

Zarodniki pleśni mogą przetrwać też ciepło, zimno, chemikalia czy wysychanie. Naukowcy mają więc wyzwania, w którym muszą odkryć jak skutecznie je zniszczyć. Statki kosmiczne muszą być od nich wolne, aby nie zarazić nowych światów. Sterylizacja to podstawa każdej misji i właśnie staje się ona o klasę cięższa do wykonania.

Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę

Źródło: Newatlas