Reklama
aplikuj.pl

Na księżycu Jowisza może istnieć ciekła woda

Zespół badawczy złożony z naukowców z różnych instytucji doszedł do wniosku, że na terenie Europy – jedngo z księżyców Jowisza – znajduje się podpowierzchniowy ocean, z którego woda jest wyrzucana w przestrzeń kosmiczną.

Aby tego dowieść, autorzy badań wykorzystali symulacje komputerowe oparte na próbkach zebranych przed laty przez sondę Galileo. Z dotychczasowych analiz wynika, że Europa bardziej przypomina planetę aniżeli księżyc, a ocean jest pokryty warstwą lodu o grubości dochodzącej do 18 kilometrów.

Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

Wygląda na to, że co jakiś czas przez ten lód przebijają się strumienie wody wyrzucane w formie erupcji tak samo jak ma to miejsce na Enceladusie. W przypadku tamtego księżyca udało się nawet uwiecznić wspomniany proces dzięki zdjęciom wykonanym przez sondę Cassini.

Naukowcy powrócili również do wyników badań z 2000 roku, kiedy to Galileo dokonała pomiarów rozkładu wysokoenergetycznych protonów uwięzionych w polu magnetycznym Jowisza z wykorzystaniem urządzenia EPD. Okazało się, iż w pobliżu księżyca liczba tych protonów była stosunkowo niska, co mogło wiązać się z wyrzutami wody w tych obszarach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Zdaniem przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej, kiedy wysokoenergetyczne protony zderzają się z nienaładowanymi cząstkami pochodzącymi z atmosfery Europy, przechwytują ich elektrony i „uwalniają” je. Cząsteczki te nie są więc dłużej uwięzione w polu magnetycznym Jowisza i mogą opuścić je z dużą prędkością. Tego typu obserwacje powinny być pomocne w kontekście nadchodzącym misji: JUICE oraz Europa Clipper.