Reklama
aplikuj.pl

Na Księżycu mogą zachodzić procesy tektoniczne. Skąd to wiemy?

Pomimo ogólnie przyjętego faktu, że Księżyc jest „martwy” i niewiele dzieje się na jego powierzchni, nowe badania mogą zaburzyć ten pogląd. Naukowcy sądzą bowiem, iż nawet teraz mogą tam zachodzić procesy tektoniczne.

Powierzchnia naszego naturalnego satelity jest w dużej mierze pokryta regolitem, warstwą skały sproszkowaną na skutek spadających obiektów, takich jak meteoryty. Obszary wolne od regolitu, gdzie skała macierzysta jest odsłonięta, są rzadko spotykane. Adomas Valantinas wykorzystał jednak dane z urządzenia LRO należącego do NASA i zauważył sporych rozmiarów ciemne plamy.

Tak jak pokryte betonem miasta na Ziemi zatrzymują więcej ciepła niż obszary wiejskie, tak samo odsłonięte skały macierzyste na Księżycu są cieplejsze od powierzchni pokrytych regolitem. Valantinas odkrył ponad 500 fragmentów skały macierzystej rozciągających się na wąskich grzbietach.

Czytaj też: Czy obecna aktywność Słońca to tylko stan przejściowy?

O ile część tych grzbietów może być efektem uderzeń kosmicznych obiektów, tak te najbardziej aktywne są związane z tajemniczymi formacjami tektonicznymi takimi jak grzbiety i uskoki. Naukowcy są przekonani, że do ich powstania doszło stosunkowo niedawno, a proces tworzenia tych grzbietów może wciąż trwać.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News