Reklama
aplikuj.pl

Księżyc jest obecnie niezwykle chłodny. Kiedyś występował na nim ocean magmy

Naukowcy przypuszczają, że Ziemia powstała około 4,5 miliarda lat temu, a Księżyc narodził się niewiele później. Jego geneza najprawdopodobniej wiąże się z kolizacją dwóch protoplanet – z czego jedną była Ziemia, a drugą – obiekt wielkości Marsa zwany Theią.

Zderzenie było na tyle silne, że wyrzucona w przestrzeń kosmiczną materia utworzyła to, co obecnie nazywamy Srebrnym Globem. Nasz naturalny satelita znacząco różnił się od tego, czym jest dzisiaj. Na jego rozgrzanej powierzchni występował bowiem ocean złożony z magmy.

W nowym badaniu naukowcy opracowali model związany z krzepnięciem tego oceanu. Symulacja bierze pod uwagę wpływ wielu procesów zachodzących w tamtym czasie – niektóre z nich zostały przeanalizowane po raz pierwszy. Jednym z takowych była konwekcja w płaszczu, która na Ziemi wywołuje wulkanizm.

Czytaj też: NASA chce chronić Księżyc i Marsa przed ludźmi

Z artykułu opublikowanego na łamach Science Advances wynika, iż ocean magmy na Księżycu istniał ok. 10-krotnie dłużej niż pierwotnie sądzono. Proces ten trwał od 150 mln do nawet 200 mln lat. Co więcej, naukowcy oszacowali, że nasz naturalny satelita uformował się między 4,4 a 4,45 mld lat temu, a więc 50 do 100 mln lat później niż przypuszczano do tej pory.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News