Reklama
aplikuj.pl

Na Marsie odkryto jeszcze więcej wody. Czy istnieje tam życie?

woda na marsie

Naukowcy znaleźli na Marsie trzy słone jeziora wypełnione ciekłą wodą. Mają one ok. 10 kilometrów średnicy i znajdują się pod warstwą lodu rozciągającego się na południowym biegunie Czerwonej Planety.

Aby dojść do takich wniosków, autorzy badania przeanalizowali dane radarowe z MARSIS, instrumentu znajdującego się na pokładzie sondy Mars Express. Zastosowana technika wykorzystuje emisje fal radiowych do zobrazowania ukrytych struktur geologicznych. W Ultimi Scopuli, regionie położonym w pobliżu południowego bieguna Marsa, znaleziono jeziora solankowe, które mają potencjał do podtrzymywania życia mikrobiologicznego.

Przypominamy, że do pierwszego przełomowego odkrycia doszło w 2018 roku, kiedy to na czwartej planecie od Słońca odkryto jezioro znajdujące się pod lodem na południowym biegunie. Odkrycie całego systemu jezior oznacza, że proces ich powstawania jest stosunkowo prosty i powszechny. Wygląda na to, że takie zbiorniki istniały przez znaczną część historii Marsa.

Czytaj też: Czy pod powierzchnią Marsa może istnieć życie?

To z kolei sugeruje, iż mogą nadal stanowić środowisko życia pewnych form życia bądź zawierać ślady takich organizmów z przeszłości. Nowo odkryte jeziora mają ok. 1,5 km głębokości, choć naukowcy przyznają, że podane rezultaty nie są miarodajne. Roztwory solankowe, takie jak woda na biegunie południowym Marsa, utrzymują się na Ziemi w stanie ciekłym w temperaturach znacznie niższych niż temperatura zamarzania wody. Właśnie dlatego jeziora solankowe wydają się najbardziej prawdopodobnymi kandydatami na utrzymanie ciekłej wody na Czerwonej Planecie, gdzie średnie temperatury wynoszą -60 stopni Celsjusza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News