Reklama

Na Marsie odkryto jeszcze więcej wody. Czy istnieje tam życie?

woda na marsie

Naukowcy znaleźli na Marsie trzy słone jeziora wypełnione ciekłą wodą. Mają one ok. 10 kilometrów średnicy i znajdują się pod warstwą lodu rozciągającego się na południowym biegunie Czerwonej Planety.

Aby dojść do takich wniosków, autorzy badania przeanalizowali dane radarowe z MARSIS, instrumentu znajdującego się na pokładzie sondy Mars Express. Zastosowana technika wykorzystuje emisje fal radiowych do zobrazowania ukrytych struktur geologicznych. W Ultimi Scopuli, regionie położonym w pobliżu południowego bieguna Marsa, znaleziono jeziora solankowe, które mają potencjał do podtrzymywania życia mikrobiologicznego.

Przypominamy, że do pierwszego przełomowego odkrycia doszło w 2018 roku, kiedy to na czwartej planecie od Słońca odkryto jezioro znajdujące się pod lodem na południowym biegunie. Odkrycie całego systemu jezior oznacza, że proces ich powstawania jest stosunkowo prosty i powszechny. Wygląda na to, że takie zbiorniki istniały przez znaczną część historii Marsa.

Czytaj też: Czy pod powierzchnią Marsa może istnieć życie?

To z kolei sugeruje, iż mogą nadal stanowić środowisko życia pewnych form życia bądź zawierać ślady takich organizmów z przeszłości. Nowo odkryte jeziora mają ok. 1,5 km głębokości, choć naukowcy przyznają, że podane rezultaty nie są miarodajne. Roztwory solankowe, takie jak woda na biegunie południowym Marsa, utrzymują się na Ziemi w stanie ciekłym w temperaturach znacznie niższych niż temperatura zamarzania wody. Właśnie dlatego jeziora solankowe wydają się najbardziej prawdopodobnymi kandydatami na utrzymanie ciekłej wody na Czerwonej Planecie, gdzie średnie temperatury wynoszą -60 stopni Celsjusza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News