Reklama

Czy pod powierzchnią Marsa może istnieć życie?

mars, zdjecia

Na łamach The Astrophysical Journal Letters ukazał się artykuł, którego autorzy próbują wyjaśnić, czy głęboko pod powierzchnią Marsa może istnieć życie.

Poszukiwanie życia pozaziemskiego koncentruje się zazwyczaj na wodzie obecnej na powierzchniach lub w atmosferach planet innych niż Ziemia. Autorzy tego badania sugerują jednak, że brak wody powierzchniowej nie wyklucza możliwości istnienia życia w innych obszarach skalistych obiektów, np. w podpowierzchniowej biosferze.

W przypadku Marsa istnieje niewielka szansa, by na powierzchni wciąż znajdowała się woda. Zdaniem badaczy jest jednak prawdopodobne, by w głębszych warstwach Czerwonej Planety występowały pokłady H2O. Chodzi m.in. o podpowierzchniowe jeziora, o których zrobiło się głośno za sprawą badań sprzed kilku lat.

Czytaj też: Sonda BepiColombo przeleci niedługo obok Wenus. Czy wykryje oznaki życia?

Jeszcze bardziej interesująco robi się, gdy weźmiemy pod uwagę, że tzw. kriofile zdolne do przetrwanie w ekstremalnie zimnych środowiskach naszej planety mogłyby również teoretycznie funkcjonować i rozmnażać się na Marsie. Aby odkryć potencjalne życie na tej planecie, badacze proponują wykorzystanie wierteł zdolnych do pokonania kilometrów marsjańskich powierzchni. Być może będzie to możliwe dopiero za sprawą załogowych misji pod koniec tego dziesięciolecia bądź na początku kolejnego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News