Reklama
aplikuj.pl

Na Marsie pojawiła się nietypowa chmura. Jak mogła powstać?

Długa, cienka chmura, którą możecie zauważyć poniżej, została zauważona 17 i 19 lipca przez instrumenty satelity Mars Express. Urządzenie to krąży na marsjańskiej orbicie od 2004 roku.

Formacja ta pojawia się co roku nad Arsia Mons, wulkanem o wysokości ok. 20 kilometrów, znajdującym się w pobliżu tamtejszego równika. Chmura przypomina smugę wulkaniczną, ale nie jest związana z żadnym rodzajem aktywności wulkanicznej. Składa się bowiem z lodu i powstaje wzdłuż zawietrznego zbocza wulkanu.

Czytaj też: Szaleństwa ciąg dalszy. Recenzja serialu The Umbrella Academy – sezon 2

Nazwana AMEC może osiągać nawet 1800 km długości, dzięki czemu jest na tyle duża, by dało się ją zauważyć z powierzchni Ziemi. Co ciekawe, tego typu chmury powstają rokrocznie w czasie południowego przesilenia letniego, kiedy do marsjańskiej półkuli południowej dociera największa ilość światła dziennego. Chmura powstaje wczesnym rankiem, gromadzi się w ciągu kolejnych kilku godzin, a następnie rozprzestrzenia. Taki cykl trwa zazwyczaj około 80 dni.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Poprzednie obserwacje były prowadzone przez Mars Express w latach 2015, 2012 i 2009. Pory roku na Marsie trwają dwukrotnie dłużej niż na Ziemi, a tamtejszy rok ma 687 ziemskich dni, przez co występują opóźnienia między rocznymi cyklami związanymi z AMEC. Być może powstawanie chmur jest związane z pyłem obecnym w marsjańskiej atmosferze, ale wciąż nie ma pewności co do pełnych przyczyn tego zjawiska.

Czytaj też: Jak psie roboty Spot pomogą Fordowi w fabrykach?