Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy udowodnili, że na Marsie, Wenus i Europie może istnieć życie. W jaki sposób?

Zespół z Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk stworzył symulowane środowisko, w którym panujące warunki odpowiadają tym występującym na Wenus. Wykorzystując mikroskopijne grzyby, naukowcy udowodnili, że są one w stanie przetrwać na tej planecie.

Okazuje się, że nawet tam, gdzie występuje wysokie promieniowanie radioaktywne i spore wahania temperatury, może przetrwać życie. Jak na razie badacze ograniczyli się do niezbyt skomplikowanych organizmów, jednak pierwsze rezultaty są obiecujące. Po tym, jak przekonali się o możliwościach dotyczących Wenus, sprawdzili również marsjańskie warunki.

Pomimo ekstremalnych dawek promieniowania oraz temperatur spadających do -50 stopni Celsjusza, autorzy eksperymentu odnotowali, iż w kontrolowanych warunkach przeżył szereg innych mikroogranizmów. Były one odporne również na kilka odmiennych czynników, takich jak utlenianie, soli czy zmiany pH.

Czytaj też: Co sprawia, że atmosfera Wenus obraca się szybciej od samej planety?

Podobne rezultaty osiągnięto w kontekście symulowanego środowiska Europy, jednego z księżyców Jowisza. Nawet obniżając temperatury do -130 stopni Celsjusza, badacze wciąż zaobserwowali funkcje życiowe u niektórych składników mikrobiologicznych. I choć rezultaty badań dotyczą nieskomplikowanych organizmów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w drodze ewolucji mogły one przystosować się do panujących warunków. Tym samym wzrasta prawdopodobieństwo, że w ogromnym oceanie pod lodem Europy występują bardziej zaawansowane formy życia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News