WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Na terenie Kazachstanu odkryto dwa groby sprzed 4000 lat

Na terenie Kazachstanu odkryto dwa groby sprzed 4000 lat

Ciała mężczyzny i kobiety, którzy zmarli 4000 lat temu, zostały znalezione w Kazachstanie. Oba groby były dość bogato zdobione i zawierały biżuterię (m.in. złoto), noże, ceramikę i koraliki. W pobliżu miejsca pochówku znajdowały się również szczątki koni. 

Archeolodzy stwierdzili, że bogactwo grobów wskazuje, iż mężczyzna i kobieta pochodzili z bogatych rodzin. Badacze dodali również, że znaleziska archeologiczne dokonane w innych miejscach w Kazachstanie sugerują, że para żyła w czasach, gdy w regionie często dochodziło do walk i konfliktów. Nie jest jasne, w jaki sposób zmarła dwójka osób. Nie wiadomo również, jaki był związek między nimi – prawdopodobnie byli oni młodzi, choć nie wiadomo, ile mieli dokładnie lat.

Czytaj też: Celtycka kobieta została pogrzebana w drzewnym grobie

Czytaj też: Gdzie znajduje się grób Kleopatry?

Trwają prace wykopaliskowe i analiza szczątków. W Kazachstanie odkryto do tej pory wiele pozostałości archeologicznych. W 2016 roku zespół pod przewodnictwem Igora Kukushkina, który również prowadzi obecne badania, znalazł szczątki 3000-letniego mauzoleum w kształcie piramidy. W 2014 r. inny zespół archeologów zidentyfikował 50 geoglifów o różnych kształtach i rozmiarach, w tym ogromną swastykę, które może mieć nawet 2800 lat.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Angielski grobowiec wojownika zawierał wielkie bogactwa