Dzięki połączeniu mikroskopii fluorescencyjnej i optycznego skanowania laserowego, naukowcy byli w stanie zaobserwować zmiany napięcia w mózgu, które liczone są w milisekundach. Zauważyli również różnice w stężeniach wapnia w tzw. korze nowej.
Badania były prowadzone na myszach, lecz w przyszłości mogą zostać przeniesione na ludzi. Być może doprowadzą do możliwości wizualizacji przepływania sygnałów w synapsach oraz badań nad innymi obszarami mózgu. Za sprawą opisanej techniki naukowcy są w stanie analizować rozprzestrzenianie sygnałów w mózgu oraz szukać problemów z ich transmisją.
W porównanie do obecnie stosowanych metod, ta nowa zapewnia znacznie bardziej obszerny obraz sytuacji. Badacze mogą bowiem śledzić nawet dziesiątki tysięcy wejść odbieranych przez daną komórkę mózgową. W dalszej części eksperymentu jego autorzy zademonstrowali również analizowanie stężenia wapnia w mózgach gryzoni.
Czytaj też: Po co NASA wysyła myszy w kosmos?
Łącznie przeprowadzono od 1000 do 3000 skanów 2D pojedynczych warstw mózgu – na sekundę, rzecz jasna. W ten sposób naukowcy mogli analizować krótkie zmiany napięcia oraz stężeń, np. wapnia czy glutaminianu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News