Reklama
aplikuj.pl

Na „wyspie druidów” znaleziono kopiec pogrzebowy sprzed 4 tysięcy lat

Archeolodzy natrafili na 4000-letni kopiec pogrzebowy znajdujący się na brytyjskiej wyspie. Jego obecność można łączyć z legendarnym zakonem magicznych kapłanów znanych jako druidzi.

I choć kopiec pogrzebowy jest znacznie starszy niż sami druidzi – którzy żyli około 2000 lat temu (o ile w ogóle istnieli) to wykopaliska rzuciły nowe światło na dawnych mieszkańców wyspy Anglesey. Jest ona usiana licznymi kamiennymi pomnikami z epoki neolitu i brązu. Najsłynniejszym jest 5000-letni grobowiec, który został odkopany w 1928 i 1929 roku, a później zrekonstruowany. Teraz badacze zauważyli, że ok. 50 metrów od niego znajduje się kolejny.

Czytaj też: Tajemnicze wyspy mogą być starsze od Stonehenge

Wykopaliska w kopcu pogrzebowym są teraz prawie kompletne, a badania pomogą wykryć obecność jakichkolwiek ludzkich szczątków. Wstępne analizy wykazały, że został on zbudowany w epoce brązu, znacznie później niż pierwotny neolityczny grobowiec. Jednocześnie niektóre artefakty znalezione na miejscu mogą być nawet starsze niż sam grobowiec, co sugeruje, że mogło to byś miejsce ceremonii pogrzebowych.

Anglesey jest dziś najbardziej znana ze względu na rzekome powiązania z druidami, którzy zostali opisani przez Juliusza Cezara i późniejszego rzymskiego historyka Tacyta. Chociaż nie znaleziono żadnych dowodów archeologicznych na temat druidów, wielu pisarzy przedstawiało ich jako przywódców religijnych Celtów, którzy rozeszli się po Europie około 3000 lat temu.

Według Tacyta druidzi odegrali znaczącą rolę w rzymskiej inwazji na Anglesey, którą opisał jako centrum celtyckiego oporu wobec najazdów na Wielką Brytanię. Historyk, pisząc około 50 lat po inwazji na Anglesey – zwrócił uwagę na zaskoczenie rzymskich żołnierzy, gdy zobaczyli druidów wśród obrońców wyspy. Wykrzykiwali oni klątwy na najeźdźców. I choć nie ma dowodów na ich faktyczną obecność na opisywanej wyspie, to z czasem druidzi zyskali miano mitycznych religijnych wojowników.

[Źródło: livescience.com; grafika: Adam Stanford]

Czytaj też: Stonehenge mogło zostać zbudowane przez żeglarzy