Drzewa są niewątpliwie ważną częścią naszego środowiska, a ich zdolność do przekształcania dwutlenku węgla w tlen oznacza, że mogą odgrywać kluczową rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu. Ale czy są one w tym skuteczne? Nowe badanie przeprowadzone przez ETH Zurich wykazało, że Ziemia posiada obszar wielkości USA, który mógłby zostać ponownie zalesiony. Historia ma jednak drugie dno.
Sadzenie drzew wydaje się prostą drogą do „oczyszczenia” Ziemi z dwutlenku węgla. W obecnych warunkach klimatycznych Ziemia może utrzymać 4,4 miliarda hektarów pokrywy leśnej. W tej chwili nasza planeta ma ok. 2,8 miliarda hektarów drzew. Ale nie możemy po prostu wypełnić pozostałych 1,6 miliarda hektarów drzewami – część obszarów jest bowiem wykorzystywanych przez ludzi.
Czytaj też: Raport ONZ w sprawie globalnego ocieplenia ostrzega przed „klimatycznym apartheidem”
Po usunięciu tej przestrzeni wciąż pozostaje 0,9 miliarda hektarów – czyli obszar o wielkości zbliżonej do Stanów Zjednoczonych, który jest gotowy do ponownego zalesienia. Kiedy nowe lasy będą wystarczająco rozwinięte, mają być w stanie przechowywać około 205 miliardów ton węgla. To spora część z szacowanych 380 miliardów ton, które ludzie wyprodukowali od 1901 roku.
Zespół badawczy wytypował również miejsca najlepiej przystosowane do zalesienia. Rosja jest zdecydowanym numerem jeden i posiada 151 milionów hektarów miejsca. Za nią plasują się Stany Zjednoczone oraz ich 103 miliony hektarów, Kanada – 78,4 miliona, Australia – 58 milionów, Brazylia – 49,7 miliona, a na końcu Chiny – 40,2 miliona hektarów. Niektórzy sądzą jednak, że szacunki dotyczące pochłaniania dwutlenku węgla są przesadzone. Należy doliczyć bowiem węgiel znajdujący się w glebie już przed rewolucją przemysłową.
Wątpliwości budzą również zdolności lasów do pochłaniania CO2. Dodatkowo ich wydajność w tej kwestii spada na skutek zmian klimatu. Poza tym niektóre z nich mogą emitować metan, który wręcz napędza globalne ocieplenie. Oczywiście nikt nie lobbuje za zmniejszeniem ilości drzew. Ale ponieważ klimat jest tak skomplikowanym systemem, nie jest to proste równanie.
[Źródło: newatlas.com; grafika: ETH Zurich]
Czytaj też: Starsze lasy lepiej radzą sobie ze zmianami klimatu