Starsze lasy w Ameryce Północnej są mniej podatne na zmiany klimatyczne w porównaniu do tych młodszych. Zwłaszcza jeśli mowa o magazynowaniu dwutlenku węgla, produkcji drewna i różnorodności biologicznej.

Badanie analizowało, w jaki sposób zmiany klimatu mogą wpłynąć na lasy we wschodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Okazało się, że wyższy wiek drzew pomaga chronić lasy przed zmianami klimatu. Analizując duże ilości danych terenowych z 18 500 działek leśnych naukowcy zidentyfikowali priorytetowe regiony dla wysiłków na rzecz przystosowaniu drzew do zmian klimatu. Młodsze lasy na wschód i południowy wschód od Wielkich Jezior były mniej odporne na zmiany klimatu, przejawiające się m.in. w spadkach składowania dwutlenku węgla,produkcji drewna i różnorodności biologicznej.

Czytaj też; Lasy mogą przyspieszać zmiany klimatu

Czym jest „starszy” las? Taki, w którym drzewa liczą sobie co najmniej 150 lat. Tego typu lasy są bardziej złożone strukturalnie, a drzewa rosną na wielu wysokościach i tworzą większe szczeliny w koronach, co zwiększa dostępność światła dla mieszanki gatunków. Dzięki badaniu być może uda nam się lepiej przygotować na kolejne zmiany klimatu. Chodzi na przykład o poprawę stanu starszych lasów i stosowanie wydłużonych cykli cięcia i zasadzania drzew.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Nowy atlas obejmuje ogromny obszar rafy koralowej

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej