Reklama

Najbardziej zaawansowany myśliwiec F-15 już po pierwszym locie

myśliwiec Boeinga, zaawansowany F-15, myśliwiec F15, Boeing F-15, myśliwiec F15QA, wyjątkowy myśliwiec F15QA

F-15 doczekał się już wiele wersji, ale ta najnowsza, która odbyła niedawno swój dziewiczy lot, jest jednocześnie tą najbardziej zaawansowaną.

Mowa dokładnie o modelu F-15QA, którego na lot zabrał główny pilot testowy firmy Boeing (odpowiedzialnej zresztą za sam myśliwiec), czyli Matt Giese. Myśliwiec F-15QA został opracowany dla Qatar Emiri Air Force (QEAF) i wystartował z międzynarodowego lotniska Lambert w St. Louis 13 kwietnia na 90-minutowy lot.

Pierwszy lot najnowszego wariantu myśliwca, którego historia sięga czasów zimnej wojny polegał na wykonaniu szybkiego, pionowego startu „Wiking”. Podczas niego F-15QA szybko wzbił się w powietrze dzięki aktywacji dopalacza do startu pod bardzo dużym kątem.

Kolejne testy dotyczyły szeregu manewrów, podczas których inżynierowie dokładnie monitorowali dane telemetryczne. Warto jeszcze wspomnieć słowa Boeinga, który twierdzi, że F-15QA wykorzystuje technologie nowej generacji wraz ze zmodernizowanym osprzętowieniem, wśród którego znajduje się wyjątkowy komputer pokładowy.

Czytaj też: Play daje trzy miesiące Internetu za darmo

F-15QA jest produkowany na podstawie 6,2-miliardowego kontraktu w dolarach z Departamentem Obrony USA na budowę 36 myśliwców dla QEAF. Dostawa pierwszego egzemplarza jest planowana na 2021 rok.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News