WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy dnia – hardware [10.02.2020]

Kolejny dzień kontynuuje pojedynek AMD i Intela w kwestii procesorów mobilnych. Zauważono też grafikę Intela mającą TDP równe aż 500 W. Z kolejnych informacji to Xerox zwiększa ofertę za HP a ta druga firma pokazała laptopa z najnowszą grafiką od AMD.

AMD porównuje procesory Ryzen 4000 z Intel 9. generacji i 10. generacji

AMD porównało swoje najnowsze procesory Ryzen 4000 z konkurencją od Intela. Firma pokazuje, że ich konstrukcje oferują wyższą wydajność w praktycznie każdym segmencie.

Ryzen 5 4500U przyrównany został do i5 1035G1, gdzie procesory są na równi, ale zintegrowana grafika Vega daje znacznie większego kopa do wydajności. Procesor Ryzen 7 4800H porównywany jest do i7 9700K, gdzie w testach wychodzi on nawet lepiej. W związku z tym konstrukcja taka jak i7 9850H nie ma w zasadzie szans w pojedynku.

Ryzen 400 vs Intel

AMD Ryzen 4600H porównany został do i5 9400H. Konstrukcja od czerwonych oferuje znacznie lepszą specyfikację i wydajności w cenie do 250 dolarów. AMD nie wspomina o cenach procesorów, ale można śmiało tak założyć.

Flagowy Ryzen 7 4800U w stosunku do Core i7-1065G7 oferuje dwa razy więcej rdzeni i wątków z taktowaniem do 4,2 GHz i lepszą zintegrowaną grafiką. Taka sama sytuacja jest w przypadku procesora Athlon Silver 3050U, który jest znacznie lepszy od Pentium Silver N5000. Intel ma więc ogromny problem i wygląda na to, że niebieskich może uratować tylko mocna obniżka cen.

Wyciekła grafika Intela, która ma TDP równe aż 500 W

Właśnie nastąpił największy wyciek w historii kart Intel Xe. Osoby z DigitalTrends zdobyły kilka wewnętrznych prezentacji przygotowanych przez projektantów niebieskich.

Intel dąży do wprowadzenia filozofii Zen na karty graficzne. Oznacza to wykorzystanie modułów wieloukładowych i karty opartej o nie jedną, a wiele matryc. Nie jest to jakoś mocno zaskakujące biorąc pod uwagę, że projektanci AMD przeszli do Intela.

Intel Xe nowa, Intel Xe 500 W, przeciek Intel Xe

Niebiescy planują wejść na wiele rynków GPU, w tym przetwarzania wideo, grafiki, analityki, AR/VR, uczenia maszynowego i HPV. Oczywiście nie zabraknie też karty przeznaczonej do gier. Jedną z tych grafik będzie model o TDP równym aż 500 W. Przypomnę tutaj, że PCI-E 4.0 ograniczone jest do 300 W, więc taka karta musi działać w oparciu o autorskie złącze PCI-E.

Jeśli Intel zrealizuje swój plan, to rynek produktów dla graczy w 2021 roku może być niezwykle ciekawy. AMD i Nvidia otrzymają potężną konkurencję, z którą będą musieli się mocno liczyć.

Xerox podnosi ofertę przejęcia HP

Poprzednie próby przejęcia HP przez Xerox były nieudane. W związku z tym firma przyjmuje bardziej agresywne podejście i zwiększa ofertę przejęcia do prawie 35 miliardów dolarów.

Xerox planuje ogłosić próbę przejęcia akcji w okolicach 2 marca w cenie 24 dolarów za sztukę. Oferta składa się z 18,40 dolarów w gotówce i 0,149 akcji Xerox na każdą akcję HP.

Firma mówi, że spotkała się z wieloma akcjonariuszami HP. Chcą oni zwiększonych zwrotów, lepszych perspektyw oraz największego w swojej klasie kapitału ludzkiego. Można to osiągnąć tylko poprzez połączenie obu firm.

Xerox po raz pierwszy podjął próbę przejęcia HP w listopadzie ubiegłego roku w cenie 22 dolarów za akcję, czyli łącznie ponad 30 miliardów dolarów. Zarząd HP odrzucił jednak tę propozycję. W ubiegłym miesiącu firma wyznaczyła już listę niezależnych kandydatów, którzy obejmą Radę Dyrektorów w HP. Firma jest więc bardzo pewna tego, że w końcu uda się przejąć HP.

HP prezentuje ZBook 17 G6 z Radeonem Pro W5500M

AMD ogłosiło nowe karty graficzne do stacji roboczych. Praktycznie od razu HP pokazało pierwszą konstrukcję przeznaczoną dla profesjonalistów. Jest to model z maja 2019 roku, który otrzymał właśnie znaczącą aktualizację.

Jest to model ZBook 17 G6. Ma on 17,3 calowy ekran o rozdzielczości 4K UHD, czyli jest tym samym największą stacją roboczą w ofercie firmy. Specyfikacja obejmuje procesor Xeon E 2286M lub do Intel Core i9-9880H oraz różne karty graficzne – Quadro RTX 5000 lub wspomnianego Radeona Pro W5500M.

Dodanie karty od czerwonych wprowadza trochę różnorodności do oferty firmy. Nie trzeba już wybierać grafiki od zielonych, która nie zawsze była najlepszym wyjściem. Nowa wersja laptopa powinna pojawić się w sklepach już na wiosnę 2020 roku.