WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – hardware [19.02.2020]

Kolejny dzień mija znowu pod znakiem procesorów. Intel potwierdza podstawkę LGA1200 a procesor Intel Core i7-10700F został przetestowany w Cinebench. Pozostałe dwa newsy dotyczą Big Navi oraz Arctic Freezer 7X.

Intel LGA1200 potwierdzone dla nadchodzących procesorów Intel

Arctic prawdopodobnie przypadkiem potwierdził istnienie podstawki LGA1200. Na pudełkach sampli rozesłanych do redakcji pisze, że chłodzenie jest kompatybilne właśnie z tą podstawką.

Takie rzeczy zdarzają się tylko, gdy producenci znają datę premiery i jest on bardzo bliska premiery samego urządzenia. Taka informacja zdradzona przez Arctic kładzie kres wszelkim plotkom dotyczącym podstawki pod nowe procesory niebieskich.

LGA1200, podstawka LGA1200, potwierdzenie LGA1200,

Możemy też oczekiwać w miarę szybkiej ich premiery. Wpisanie tej podstawki na pudełko oznacza, że nowe procesory powinny zostać w miarę szybko zapowiedziane.

Potwierdzają to też wycieki, których jest coraz więcej. Ciekawe, jak Intel ustawi ceny nadchodzących procesorów – przy ich odpowiednim dobraniu AMD będzie mogło być zmuszone do obniżenia cen swoich konstrukcji.

Intel Core i7-10700F przetestowany w Cinebench

W sieci pojawił się właśnie test procesora Intel Core i7-10700F wykonany w Cinebench R20. Jak procesor wypada w tym zastosowaniu?

Intel Core i7-10700F ma 8 rdzeni i 16 wątków. Dopisek F oznacza brak zintegrowanego układu graficznego, a brak K oznacza brak możliwości podkręcania. Bazowe taktowanie wynosi 2,90 GHz.

Intel Core i7-10700F cinebench, Intel Core i7-10700F cinebench R20

Testy opublikowała koreańśka społeczność QuasarZone. Procesor uzyskuje wynik 4781 punktów dla wielu wątków i 492 punktów dla jednego wątku. Są to wyniki miej więcej na równi z AMD Ryzen 7 3700X.

Sam wpis nie ujawnia niczego więcej – ani płyty głównej ani pamięci. Nie wiemy dokładnie na czym procesor został przetestowany. Możliwe więc, że wyniki mogą jeszcze ulec polepszeniu.

Koreański certyfikat zdradza nowe grafiki od AMD

RRA opublikował właśnie certyfikaty dla nowych kart graficznych od AMD. Wskazują one na ich premię jeszcze w przyszłym miesiącu.

AMD potwierdziło już, że będzie rozmawiało o kartach RDNA2 podczas konferencji, która odbędzie się 5. marca. Certyfikat zawsze miesiąc wcześniej zdradzał nowe grafiki od AMD. Tak było choćby w przypadku RX 5500 XT, którego wpis pojawił się 12 grudnia a karta miała premierę miesiąc później.

Tym razem wpisy dotyczą dwóch kart i pojawiły się 3 lutego i 19 lutego. Możliwe, że zapowiadają one Big Navi, na które wiele osób bardzo mocno czeka. Niestety póki co sam certyfikat niczego więcej nie ujawnia, więc musimy cierpliwie czekać.

Arctic prezentuje chłodzenie Freezer 7 X

Arctic zaprezentował właśnie chłodzenie Freezer 7 X. To właśnie ono potwierdziło podstawkę LGA1200.

Chłodzenie jest dosyć tanie – powinno kosztować ok. 70 zł. Oferuje ono nowy 92 mm wentylator z serii P, który zoptymalizowany jest do pracy na radiatorze. Freezer 7 X ma też dwa ciepłowody, które bezpośrednio stykają się z procesorem.

Maksymalna głośność zestawu wynosi 0,3 sone. Wentylator pracuje z maksymalną prędkością 2000 RPM. Radiator ma wysokość 132,5 mm, więc zmieści się w praktycznie każdej obudowie. Freezer 7 X ma fabrycznie nałożoną pastę MX-2.

Chłodzenie zapowiada się jako fajna opcja do słabszych procesorów. Mam już go w testach, więc niedługo sami się przekonacie, czy warto w niego zainwestować.