Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [03.01.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria

Nowy rok – starzy my. Tradycyjnie podsumowujemy więc ostatni tydzień 2020 roku, biorąc na ruszt najciekawsze wiadomości związane z wojskowością.

To może być pierwsza torpeda Marynarki Wojennej USA od dekad

Torpedy VLWT (Very Lightweight Torpedo) miały w domyśle zostać zainstalowane na lotniskowcach i być wystrzeliwane przy pierwszych oznakach ataku wroga, kierując się na nadlatujące torpedy. Marynarka USA zabiła ten projekt, ale wtedy firma Northrop Grumman postanowiła kontynuować ich rozwój i teraz sprzedaje VLWT jako torpedę wielozadaniową, zdolną zarówno do ataku, jak i obrony.

pierwsza torpeda Marynarki Wojennej USA, pierwsza torpeda Marynarki, nowa torpeda USA, VLWT nową torpedą USA

Ta bardzo lekka torpeda, może przyjąć rolę kompaktowej broni szybkiego ataku (CRAW), jak również obronne przeciwdziałanie innym torpedom (CAT). W pierwszym przypadku mogłaby więc polować na okręty podwodne wroga, a w drugim wystrzelone w stronę macierzystego okrętu inne torpedy.

O myśliwcu F-14 Tomcat, który stał się tym, co miał chronić

F-14 Tomcat, jako myśliwiec przeznaczony na lotniskowce zaprojektowany do odpierania masowych ataków radzieckich i obrony przyjaznych bombowców, po raz pierwszy wleciał w przestworza w latach 70. XX wieku.

Po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych wycofała swoje bombowce A-6 Intruder z użytku i wtedy F-14 Tomcat zajął jego miejsce w wersji myśliwsko-bombowej w oczekiwaniu na F/A-18 Hornet. Nic dziwnego, bo kiedy zagrożenie ze strony byłego Związku Radzieckiego zniknęło, F-14 Tomcat pozostał bez bezpośredniego wroga na świecie.

Amerykańska Piechota Morska stawia na tłumiki

Mniejszy rozrzut wertykalny oraz niższa sygnatura dźwiękowa i wizualna – to zapewniają tłumiki wszelkiego rodzaju, które do 2023 roku będą na wyposażeniu każdego członka Korpusu Piechoty Morskiej USA. Wszystko po to, aby uczynić pole bitwy nieco przyjemniejszym miejscem.

Marines zapewniają teraz tłumiki dla piechoty, zwiadu i jednostek Marine Raider do użytku z karabinami M4 i M4A1, karabinem automatycznym M27 i karabinem wyborowym M38.

Ten myśliwiec zestrzelił samego siebie, czyli o F-11 Tiger

F-11 Tiger jako pierwszy naddźwiękowy myśliwiec był w stanie osiągać prędkość 1,1 Macha, czyli 1356 km/h, a firma Grumman nie miała doświadczenia z takimi myśliwcami. Podobnie zresztą, jak jej pilot testowy, który w ramach testu po wystrzeleniu ze swoich czterech 20-milimetrowych dział Colt Mk.12 przyspieszył, obniżają pułap lotu.

Minutę później jego przednia szyba nagle zapadła się, a silnik zaczął wydawać dziwne odgłosy aż w końcu zgasł w drodze powrotnej na lotnisko Grummana na Long Island. Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że podczas szybkiego opadania, pilot w rzeczywistości wleciał we własny strumień 20-milimetrowych pocisków, które zwolniły po wystrzeleniu i zaczęły opadać.

Francuskie obozy wojskowe w Afryce przypominają te ze średniowiecza

W Północnej Afryce, a dokładniej mówiąc w Mali, Francja, Stany Zjednoczone i kilka innych krajów europejskich pomagają rządowi w walce z islamistycznym powstaniem. Tam też możemy znaleźć teraz ciekawe fortyfikacje rodem sprzed wieków, które czerpią inspirację fortami ze średniowiecza.

Kształt fortów, a także ich oddalonych od nich fos, został zaprojektowany tak, aby umożliwić obrońcom ostrzeliwanie flank atakujących oddziałów lądowych. Chociaż z pojawieniem się armat ten pomysł stał się przestarzały, a przy ataku zmechanizowanego oddziału kompletnie się nie sprawdza, to dla oddziałów francuskich przy zagrożeniu malińskich powstańców jest świetną alternatywą dla nowoczesnych obozów.