Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [10.01.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria

Pierwszy tydzień nowego roku zaczął się oczekiwanie niepokojąco, czyli podbiciem Kapitolu. Dziś jednak nie o tym.

Cena myśliwców wojskowych przeraża, deklasując dawne samoloty

Czy zdajecie sobie sprawę, jak drogie są obecne samoloty wojskowe? W ciągu ponad wieku koszt jednej maszyny Marynarki Wojennej USA wzrósł około 17830-krotnie, bo z 6000 dolarów do 107000000$. Nawet jeśli uwzględnimy inflacje mowa ciągle o wzroście rzędu 74800%.

Jako przykład wzięto zamówienie w 1916 roku na samolot Curtiss N-9, które przekładało się na wydatek rzędu 6000$ (143000$ po uwzględnieniu inflacji) na jeden egzemplarz. Dziś z kolei, całe 104 lat później, flagowy myśliwiec Marynarki Wojennej, F-35C Joint Strike Fighter, może pochwalić się niechlubną cena rzędu 110 milionów dolarów.

Jak długo jeszcze przeżyje bombowiec B-1?

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych są przekonane, że ich flota bombowców B-1 może polatać jeszcze trochę dłużej przed przejściem na emeryturę, ale wymaga do tego znaczących ulepszeń. Dla przypomnienia, B-1B Lancer są już na służbie od prawie czterech dekad.

samolot

Odkryto nowy okręt wojenny Iranu, który oficjalnie nie istnieje

Najgorsze w tej sprawie jest nie to, że Iran zaczął tworzyć swój nowy okręt wojenny, ale to, że wbrew tego, do czego nas przyzwyczaił (hucznego ogłaszania nowych sprzętów), w tym przypadku nie dał o nim znać światu. Dziś po raz pierwszy więc o nim usłyszeliśmy.

https://twitter.com/navalnewscom/status/1346810522629525506

Na ten moment bezimienny okręt wojenny, zaprojektowany do ścigania się po powierzchni oceanu z dużą prędkością, może być najnowszym owocem długiej historii wymiany technologii wojskowej między Koreą Północną a Iranem. Do jakiej marynarki Iranu należy? Tego nie wiemy.

Jeden z pierwszych amerykańskich VSTOL na 54-letnim nagraniu

Na poniższym nagraniu widzimy XC-142, czyli wyjątkowy hybrydowy samolot-helikopter ubiegłego wieku, który po raz pierwszy poleciał w 1964 roku, a za jego stworzenie odpowiadała firma Ling-Temco-Vought. Swoją wyjątkowość zawdzięczał całej konstrukcji, dzięki której łączył w sobie zalety samolotu i helikoptera.

Wielkie tłumikowe oszustwo, czyli o tłumikach broni

W ciągu tego tygodnia poczyniliśmy też wpis na temat tłumików do broni i tego, dlaczego większość z Was mogła zostać już dawno wprowadzona w błąd. Więcej nie ma co zdradzać, dlatego zapraszamy tutaj.