Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [17.01.2021]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria

Ten tydzień był pełen ciekawych informacji zarówno ze światowego, jak i rodzimego świata militariów, dlatego rozpoczynamy podsumowanie od polskiego akcentu.

Nowy symulator samolotu szkoleniowego dla polskich Sił Powietrznych

W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie został zainstalowany nowy symulator samolotu szkoleniowego PZL-130 TC-II, na którym od 20 stycznia 2021 roku będą szkolić się podchorążowie oraz instruktorzy zespołu akrobacyjnego Orlik.

Symulator został zaprojektowany i wykonany przez firmę Airbus we współpracy z ETC-PZL Aerospace Industries. Symulator oprócz stanowiska dla uczącego się, obejmuje też stanowisko instruktora-pilota, które jest uproszczoną kabiną samolotu wyposażoną w układ wizualizacji w formie pięciu 65-calowych ekranów.

Gogle noktowizyjne niczym okulary. Tego chce DARPA

DARPA szuka sposobu na rozwiązanie problemu ze zbyt wielkimi i ciężkimi goglami noktowizyjnymi dla Wojska USA. Chociaż ponad pół wieku później noktowizory stały się bardziej wyrafinowane, ciągle pozostają nieporęczne i ciężkie, ograniczając dodatkowo pole widzenia o jedną trzecią.

DARPA chce to zmienić nowymi, rewolucyjnymi goglami, które nie będą już mierzyć 12 cm długości, obciążając szyję po zamontowaniu na hełmie. Wykorzysta do tego najnowsze osiągnięcia w dziedzinie fotoniki i materiałów optycznych w celu zastąpienia złożonej elektroniki pojedynczą płaską soczewką.

Wielka Brytania sięgnie po czołg Eurotank?

Wielka Brytania jest obecnie rozdarta w kwestii czołgów na służbie. To ten kraj jako pierwszy wprowadził do bitwy znane gąsienicowe, opancerzone pojazdy i teraz planuje albo kompletnie zrezygnować z czołgów, albo sięgnąć po opracowywany przez Francję i Niemcy czołg o nieformalnej nazwie Eurotank.

Test działających wspólnie bomb USA zakończony fiaskiem

W ostatnim teście systemu Golden Horde Sił Powietrznych USA myśliwiec F-16 Fighting Falcon wypuścił dwie precyzyjnie naprowadzane „glide bomby” GBU-39 o małej średnicy z czujnikami na pokładzie. Te podczas lotu wykryły wrogi zakłóczacz GPS w obszarze docelowym, nieustannie się ze sobą komunikując, ale jeden z elementów zawiódł.

Powstaje niegdyś zakazany zabójczy pocisk hipersoniczny OpFires

DARPA pracuje obecnie nad zabójczym pociskiem hipersonicznym OpFires, który powstał tylko dlatego, że w oczach USA Rosja naruszyła traktat w 2019 roku. Pocisk zaliczył niedawno wstępny przegląd projektu, a teraz jest rozwijany w kierunku „produkcji pocisków na pełną skalę, montażu i prób w locie”,

Możliwości OpFires sąobecnie tajemnicą, ale wspomina się o zasięgu około 1600 kilometrów i prędkości do nawet 6174 km/h. Pociski mogą służyć do penetracji istniejących systemów obrony powietrznej nieprzygotowanych do użycia broni hipersonicznej.