Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [21.03.2021]

Kwestia myśliwców USA, nowy pojazd wojskowy Francji, coś o niebywale ciekawym okręcie i nie tylko. Ten tydzień był pełen militarnych ciekawostek.

Jak ważne są myśliwce F-35 dla USA?

Siły Powietrzne USA nadal planują kupić 1763 myśliwców F-35A, a przeznaczony na to budżet nie zostanie ograniczony przez m.in. rozwój myśliwca NGAD szóstej już generacji. W rzeczywistości myśliwce F-35 długo jeszcze będą stanowić trzon sił lotniczych USA, za czym dodatkowo opowiada się nieustanny rozwój całego programu.

Stan gotowości lotnictwa USA przeraża

Myśliwce F-35 nieustannie są poprawiane pod kątem ogólnych kosztów, czy niezawodności, co potwierdza trend wzrostowy wskaźnika gotowości operacyjnej na całym świecie. To ważne, bo program F-35 zapewnia całe mnóstwo miejsc pracy dla pracowników w USA i za granicą.

Scarabee jako nowy opancerzony pojazd wojskowy Francji

Przypominający nieco amerykańskiego Humvee hybrydowy pojazd Scarabee waży do 8 ton, umożliwia transport do 3 pasażerów, pomijając kierowcę i oczywiście może pochwalić się terenowymi możliwościami. Wszystko to za sprawą silnika V6 o mocy 300 koni mechanicznych i dodatkowego elektrycznego o mocy 70 kW. To zapewnia Scarabee m.in. możliwość wspinania się po zboczach o nachyleniu do 60 stopni.

Niszczyciel Zumwalt po testach na wzburzonych wodach. Czy zatonął?

Podczas ostatnich wojaży na wzburzonych wodach, niszczyciel Zumwalt stawiał czoła porywistym wiatrom, falom i innym intensywnym warunkom, podczas czego inżynierowie z oddziałów Carderock i Philadelphia Naval Surface Warfare Centres (NSWC) przeprowadzali próby, aby ocenić właściwości morskie i konstrukcyjne statku.

Nie bez powodu, bo w 2017 roku niemieccy inżynierowie stwierdzili, że ten niszczyciel jest bardziej podatny na wywracanie się przy falach o wysokości 14,2 metrów.

Dokument ujawnia powód zatonięcia USS Thresher i zabicia 129 ludzi

Według panelu ekspertów marynarka wojenna działała w pośpiechu, aby wprowadzić USS Thresher do floty, co tyczyło się również załogi, która wyruszyła w rejs w okręcie nieodpowiednio przeszkolona.

Marynarka USA oficjalnie wyjawiła, że ​​na pokładzie statku pękły niewłaściwie spawane rurociągi, doprowadzając do zwarcia w instalacji elektrycznej statku. Załogi nie były w stanie dotrzeć do sprzętu, który zatrzymałby powódź na czas, a zbiorniki balastowe nie działały prawidłowo.

Oto myśliwiec F-36 Kingsnake, który mógłby trafić na służbę USA

Informacje, a w rzeczywistości coś w rodzaju fan-service czerpiemy z magazynu Hush-Kit, który zebrał pod sobą specjalistów z myślą o zaprojektowaniu nowego myśliwca USA piątej generacji… ale z minusem. Tak powstał myśliwiec F-36 Kingsnake, który z oficjalnymi planami Sił Powietrznych nie ma za wiele wspólnego… ale jest!

Średni wiek 783 myśliwców F-16C Sił Powietrznych wynosi 28,7 lat, więc godny następca mógłby się już zjawić, korzystając z obecnych rozwiązań. Mógłby bowiem zaczerpnąć całą masę sprzętu z innych myśliwców, ograniczając czas potrzebny na rozwój całego projektu i wprowadzenie go w życie.