Reklama
aplikuj.pl

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [27.12.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [13.09.2020]

Jeśli macie dosyć wiadomości o Stanach Zjednoczonych, to wytchnienia Wam niestety nie przyniesiemy, ale tak to już jest, że jeśli o kwestie wojskowe idzie, to właśnie z USA docierają do nas zwykle te najciekawsze wiadomości.

Amerykańscy Space Force Guardians, czyli nazwa nieco żenująca

Wiceprezydent Mike Pence ogłosił, że żołnierzy wchodzących w skład Space Force będzie się nazywać mianem Guardians (obrońcy, strażnicy z ang.) podczas uroczystości w Białym Domu, która upamiętniała rocznicę założenia tej siły.

Według Space Force zdecydowano się na miano „Guardians” po „całorocznym procesie, w wyniku którego wypłynęły setki zgłoszeń i ruszyły setki badań z udziałem specjalistów kosmicznych i ogółu społeczeństwa”.

Nowa artyleria USA strzela rekordowo daleko

W zeszłym tygodniu miały też miejsce szalenie ważne testy, w których to wykazano, że USA posiadają obecnie artylerie o najwyższym zasięgu w skali całego świata. Test obejmował trzy wystrzały pocisku Excalibur z haubicy M109A7, ale z wydłużoną lufą oraz nowym „doładowanym gazem pędnym”.

Sam test obejmował oddanie trzech strzałów, ale podczas gdy jeden chybił z powodu silnych wiatrów, drugi chybił z powodu awarii sprzętu. Na szczęście ostatni, trzeci finalnie trafił w cel, wykazując skuteczność nowej artylerii, która po wspomnianych ulepszeniach prawie dwukrotnie zwiększa zasięg obecnej wersji samobieżnej haubicy M109A7 Paladin (69 vs 39 km).

Pokaz wyjątkowej współpracy i pocisku Precision Strike Missile

Jeśli zastanawialiście się, jak w przyszłości będzie wyglądać misja zbombardowania chronionego celu, to najnowsza pokazówka firmy Lockheed Martin odpowie na wszystkie Wasze pytania. W grę wchodzi para myśliwców F-35 Joint Strike Fighter, które przez system obrony przeciwlotniczej przy celu musiałyby albo zaryzykować, albo zaniechać misji.

Piloci USA niczym Skywalker i R2-D2, dzięki SI nowego myśliwca

Nowy myśliwiec USA ma zapewnić ludzkim pilotom pomoc w postaci systemu sztucznej inteligencji, będącej odpowiednikiem drugiego pilota. Dzięki niej główny pilot skupi się na ważniejszych zadaniach, oddając pewny stopień kontroli swojemu cyfrowemu wspólnikowi.

Roper ujawnił plany związane z SI myśliwca na ostatnim spotkaniu Defence Writer’s Group:

To, czego spodziewam się w roli pilota/drugiego pilota – roli Skywalkera i R2-D2 – że piloci wykreują w sobie instynkt, kiedy ich pilot SI będzie radził sobie dobrze, przekazując mu więcej zadań [i odwrotnie].

Atak rakietowy na ambasadę USA w Bagdadzie. Obejrzyjcie nagranie

Dziś kończymy czymś przerażającym, bo zmyślnie zmontowanym nagraniem z szeregu perspektywa ataku rakietowego na ambasadę USA, w którym śmierć poniósł jeden cywil.

Ponoć za atakiem stoją lokalne bojówki wspierane przez Iran, a same nagrania pokazują, jak system Counter Rocket, Artillery i Mortar (C-RAM) kilkakrotnie otwiera ogień, wystrzeliwując długie serie 20-milimetrowych pocisków burząco-zapalających (HEIT-SD), aby zestrzelić nadlatujące pociski.