Reklama
aplikuj.pl

Piloci USA niczym Skywalker i R2-D2, dzięki SI nowego myśliwca

Piloci USA, nowy myśliwierc USA, Skywalker i R2-D2, Piloci USA niczym Skywalker i R2-D2

Najwidoczniej tajny nowy myśliwiec Sił Powietrznych USA będzie wyposażony w sztuczną inteligencję, pełniącą funkcję drugiego pilota, co sprawi, że piloci USA będą niczym Skywalker i R2-D2.

Sztuczna inteligencja nowego myśliwca USA

Wszystko sprowadza się do algorytmu komputerowego napędzanego sztuczną inteligencją, na którym ludzcy piloci mogą polegać podczas wykonywania krytycznych zadań w powietrzu. Wyjawił to Will Roper, zastępca sekretarza sił powietrznych ds. przejęć, technologii i logistyki, który we wrześniu ujawnił zaskakujące istnienie nowego, tajemniczego myśliwca Next Generation Air Dominance (NGAD).

Czytaj też: Karabin maszynowy na płozach? Nowe rozwiązanie holenderskiej armii
Czytaj też: Amerykańska armia przez prawie rok projektowała maski, które nie różnią się od sklepowych
Czytaj też:
Pokaz wyjątkowej współpracy i pocisku Precision Strike Missile

teasery-nowego-mysliwca-sil-powietrznych-usa

Nic dziwnego, że szuka się nawet takich form pomocy dla pilotów, kiedy współczesne działania wojenne – nawet samoloty – stają się coraz bardziej skomplikowane, a piloci muszą ciągle śledzić interfejsy, procedury oraz indywidualne czujniki i systemy uzbrojenia.

Oprócz monitorowania tradycyjnych wartości, takich jak wysokość, prędkość, stan paliwa i inne czynniki podczas lotu, pilot myśliwca piątej generacji musi również uważnie obserwować wiele czujników. Kiedy rozpocznie się walka, opanowanie tego wszystkiego staje się wykładniczo bardziej skomplikowane.

Rozwiązanie? Drugi pilot w postaci systemu sztucznej inteligencji, który mógłby wykonywać stosunkowo proste zadania, takie jak komunikacja, monitorowanie zagrożeń, bezpieczeństwo sieci, czy nawigacja.

Roper ujawnił plany związane z SI myśliwca na ostatnim spotkaniu Defence Writer’s Group, co dalej podał serwis Breaking Defense:

To, czego spodziewam się w roli pilota/drugiego pilota – roli Skywalkera i R2-D2 – że piloci wykreują w sobie instynkt, kiedy ich pilot SI będzie radził sobie dobrze, przekazując mu więcej zadań [i odwrotnie].

Czytaj też: Amerykańscy Space Force Guardians, czyli nazwa nieco żenująca
Czytaj też: SI pilotuje samolot wojskowy. To pierwszy taki przypadek w historii
Czytaj też: 
Ekranoplan KM z ZSRR powrócił, ale w dosyć amatorskim wydaniu

Nowy myśliwiec USA

Tajny nowy myśliwiec – jeśli w ogóle jest to nowy „myśliwiec” za jakiego go uznajemy – jest częścią programu Next Generation Air Dominance (NGAD), projektu Sił Powietrznych, którego celem jest uzupełnienie i ostatecznie zastąpienie F-22 Raptor.

Siły Powietrzne podały, że NGAD ruszył w celu zbadania pięciu głównych technologii, które najpewniej pojawią się w myśliwcach nowej generacji w celu zwiększenia czasu, jaki mogą spędzić po starcie oraz możliwości bojowych i obronnych. Na ten moment tylko jedna z pięciu głównych technologii jest publiczna i dotyczy samego napędu.