Reklama

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [24.01.2021]

najciekawsze-newsy-tygodnia-motoryzacja-18-10-2020

W ubiegłym tygodniu zdecydowanie najważniejszą wiadomością była ta, dotycząca powstania nowego koncernu na rynku samochodów. To jednak nie wszystko!

Koncern Stellantis powstał jako czwarty największy producent samochodów

16 stycznia 2021 roku grupy PSA i FCA zostały oficjalnie połączone w jeden koncern Stellantis i jako teoretycznie jeden producent samochodów będą podbijać świat. Na początku będzie mu przewodził dotychczasowy szef PSA, czyli Carlos Taveres. To głównie na jego barkach będzie przyszłość marki Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroen, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram i Vauxhall.

Taka rozbudowana lista marek sprawia, że ​​koncern Stellantis jest czwartym co do wielkości producentem samochodów na świecie tuż za Toyotą, Grupą Volkswagena i Sojuszem Renault-Mitsubishi-Nissan.

Premiera Mercedes EQA 2021, czyli elektrycznego GLA

Zadebiutował też pierwszy elektryczny crossover Mercedesa, będący jednocześnie jego podstawowym modelem. Sprzedaż w Europie Mercedesa EQA ma rozpocząć się wiosną tego roku, a produkcja ma odbywać się w Niemczech i Chinach.

Jako pierwsza pojawi się wersja EQA 250, oferująca jednosilnikowy elektryczny układ napędowy o mocy 188 koni mechanicznych, który dzięki 66,5 kWh akumulatorowi litowo-jonowemu może przejechać do 486 kilometrów wedle testów NEDC.

Pierwszy elektryczny Rolls-Royce w świetle nowych informacji

Wedle nowych informacji Roll-Royce już zajmuje się swoim pierwszym elektrycznym modelem, o którym powie coś więcej jeszcze przed końcem tego roku. Jednak jego oficjalny debiut powinien mieć miejsce dopiero za kilka lat.

Jak zauważa Autocar, Rolls-Royce ma już swój całkowicie elektryczny prototyp Phantom, ale uważa się, że model przeznaczony do masowej produkcji nie zostanie zintegrowany z istniejącą gamą modeli. Phantom EV ma być bowiem używany wyłącznie w celach testowania układu napędowego.

Wiemy kiedy zadebiutuje zelektryfikowane BMW M

BMW potwierdziło wcześniej nieoficjalną datę premiery pierwszego zelektryfikowanego BMW M. Początkowo data pojawiła się w jednym z kadrów zeszłorocznego materiału M Town, w którym również zwrócono na jednorazowo wyprodukowanego pickupa E92 M3 z boczną naklejką z podkreśloną datą „26 2021”.

To może być nic innego, jak wskazanie na 26. tydzień 2021 roku, czyli okienko między 28 czerwca, a 4 lipca. W tym momencie nie jest jasne, czy w grę wejdzie w pełni elektryczne BMW, czy hybrydowe.

Rzućcie okiem na rewolucyjne strukturalne baterie Tesli

Mamy dla Was pierwsze zdjęcie nowego strukturalnego pakietu akumulatorów Tesli w formie plastra miodu, który trafi do przyszłych samochodów firmy.

Mowa tutaj o dwóch ważnych elementach – zarówno nowych ogniwach akumulatorowych 4680, jak i o zrobieniu z pakietów akumulatorów integralnej konstrukcji, łączącej przednią i tylną część podwozia.