WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najdłuższy na świecie most został otwarty w Chinach

Nowy most łączący Hongkong-Zhuhai-Macau został właśnie otwarty w Chinach. Jest to najdłuższy most na świecie, a jego konstrukcja budzi podziw.

Most ma długość 55 km i kosztował aż 20 miliardów dolarów. Rzeczywista długość mostu, która przecina morze, wynosi 29,6 km. Całość składa się z trzech podwieszanych części, dwóch sztucznych wysp oraz tunelu o długości 6 km. Ten ostatni schodzi pod wodę, aby nie przerywać ruchu na morzu. Projekt wymagał zużycia 420 tysięcy ton stali – można by z tego zbudować 60 Wież Eiffla. Most przystosowany jest do wytrzymania trzęsienia ziemi o mocy do 8 magnitud oraz silnych wiatrów czy tajfunów. Oczekuje się, że będzie on działał bez problemów do 120 lat.

Most

Oczywiście projekt spotkał się z krytyką ze względu na potężne koszty, liczne opóźnienia czy wypadki podczas pracy. Także WWF wyraziło zaniepokojenie jego wpływem na środowisko. Eksperci ostrzegają też o wadach sztucznych wysp, które mogą wpłynąć na stabilność konstrukcji. Oby nic z tego nie doprowadziło do katastrofy.

Czytaj też: Oto niszczarka Banksy’ego ze słynnej aukcji

Źródło: https://newatlas.com