Reklama
aplikuj.pl

Najlepsi gracze Madżong drżą przed tą SI

Najlepsi gracze w Madżong mogą drżeć przed tym systemem SI
Najlepsi gracze w Madżong mogą drżeć przed tym systemem SI

Po raz kolejny wielka firma dorzuciła do rozwoju sztucznej inteligencji swoje trzy grosze. Tym razem mowa o Microsofcie, którego oddział Microsoft Asia Research Institute opracował najlepszy system sztucznej inteligencji w grze Madżong w historii. Jego skuteczność jest tak wysoka, że przekroczyła średni poziom najlepszych graczy w otwartych zawodach.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zamienia emoji na koszmarne grafiki

Może i Madżong jest nieco mniej efektowny z udziałem SI, niż taki Star-Craft 2, czy Quake III, ale i tak jest to świetny przykład na to, jak tego typu systemy radzą sobie przy określonych z góry zasadach. Jak powiedział jeden z odpowiadających za nowy system badaczy:

Madżong jest bardziej złożony niż inne gry planszowe. Zatem gra staje się zarówno sztuką, jak i nauką. Dobrzy gracze w Madżong polegają na połączeniu obserwacji, intuicji, strategii, kalkulacji i szansy, które stanowią wyjątkowe wyzwania dla systemu sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja Madżong stworzona przez Microsoft Research Asia może skutecznie poradzić sobie z wysoką niepewnością w grze. W bitwie pokazuje ludzkie intuicje, takie jak przewidywanie, rozumowanie, podejmowanie decyzji i ogólna świadomość sytuacyjna.

Dyrektor Microsoft powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat technologia sztucznej inteligencji wykroczyła daleko poza naszą dotychczasową wyobraźnię, od wizji komputerowej po rozpoznawanie mowy i rozumienie języka naturalnego. Obejmuje to również odczyt maszynowy i tłumaczenie maszynowe. Nawet konwersacyjna sztuczna inteligencja stopniowo zbliża się do poziomu ludzkiego. W wielu grach stopniowo zbliża się, a nawet przekracza ludzki poziom.

Z kolei dyrektor wykonawczy firmy stwierdził, że wraz z rozwojem sztucznej inteligencji powinniśmy wreszcie zająć się określeniem jej pod kątem etyki. Zaleca ponadto rządowi promowanie ustanowienia i poprawy odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych z jej udziałem. Nie martwcie się jednak jej rozwojem, bo najnowsze badania pokazały, jak głupia jest sztuczna inteligencja… w zastosowaniach bardziej ogólnych.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wyjaśnia fenomen utworu muzycznego

Źródło: GizChina