Reklama
aplikuj.pl

Najlepsze uczelnie na świecie 2020. Oraz te polskie

najlepsze uczelnie, harvard

Pojawił się nowy ranking uczelni. Lista Szanghajska to kolejne zmiany dla polskich uczelni i stali liderzy.

Lista Szanghajska to lista pozwalają każdemu z nas ocenić, które uczelnie są najlepsze na świecie. Choć jej ranking jest czasem krytykowany przez np. branie pod uwagę liczby cytowań, gdy „nośne” tematy są chętniej podejmowane i cytowane niż te przełomowe, ale mniej interesujące, to jednak ranking daje jakiś ogląd na to kto jest najlepszy.

A podium niezmiennie należy do trzech uczelni. Pierwsze miejsce zajmuje amerykański Harvard. Na drugim miejscu znajdziemy Stanford, a na trzecim brytyjski Cambridge. Amerykanie po raz kolejny przodują okupując 8 z 10 pierwszych miejsc. Pozostałe dwie uczelnie należą do Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: CIA po latach ujawniło nuklearnego drona do szpiegowania komunistów

Jak tam wygląda sprawa polskich uczelni? Cóż… standardowo, ale z pewną zmianą. Uniwersytet Warszawski wyprzedził Jagielloński. UW to teraz czwarta setka rankingu (choć balansuje na krawędzi, aby wypaść do piątej setki). UJ za to znalazł się w piątej setce.

Akademia Górniczo-Hutnicza siedzi w ósmej setce Listy Szanghajskiej. Mamy też miejsca w dziewiątej. Znajdziemy tam poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnikę Gdańską (po raz pierwszy w rankingu!) oraz Politechnikę Warszawską. Zaglądając do dziewiątej setki trafimy na Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z rankingu wypadł Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Wrocławska.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News