Reklama
aplikuj.pl

Najmniejszy na świecie silnik jest jonem

Najmniejszy na świecie silnik jest jonem
Najmniejszy na świecie silnik jest jonem

Międzynarodowy zespół fizyków stworzył najmniejszy silnik na świecie. Tak mały, że nie napędzi nawet starego poczciwego malucha i tak mały, że nawet go nie dostrzeżecie, bo buduje go pojedynczy jon wapnia. Innymi słowy, czyni go to około 10 miliardów razy mniejszym od tradycyjnego silnika samochodowego.

Czytaj też: Z czego składa się Wszechświat?

Silnik eksperymentalny został opracowany przez międzynarodowy zespół kierowany przez profesora Ferdinanda Schmidta-Kalera i Ulricha Poschingera z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji w Niemczech. Silnik jest naładowany elektrycznie, co ułatwia jego chwytanie za pomocą pól elektrycznych. Ruchomymi częściami silnika jest z kolei sam jon, którego moment pędu określa się spinem.

W tym najmniejszym na świecie silniku spin służy do wychwytywania i przekształcania ciepła pochłoniętego z wiązki laserowej w drgania lub drgania uwięzionego jonu. Wibracje działają jak koło zamachowe, a ich energia jest umieszczana w jednostkach zwanych „kwantami”, przewidywanymi przez mechanikę kwantową.

Kiedy silnik spoczywa, znajduje się w tak zwanym „stanie podstawowym”, najniższej i najbardziej stabilnej energii w fizyce kwantowej. Następnie, po trafieniu laserem, zespół był w stanie zaobserwować, jak silnik jonowy pcha koło zamachowe.

Czytaj też: Fizyk rozwiązał 127-letnią zagadkę związaną z falami

Źródło: Popular Mechanics