Reklama
aplikuj.pl

Oto być może najszybszy magnetar w Drodze Mlecznej

astronomia

Niezwykle szybko obracająca się, licząca zaledwie 500 lat gwiazda neutronowa, została zaobserwowana i określona jako najszybszy magnetar w całej naszej galaktyce.

To kosmiczne dziecko, bo tak można nazwać obiekt liczący ok. pięciuset lat, nosi nazwę J1818.0-1607. Emituje on nie tylko promieniowanie rentgenowskie, ale również fale radiowe i wykonuje pełen obrót co 1,4 sekundy.

Czytaj też: Czarne dziury mogą działać niczym teleporty. Czy ludzie z nich skorzystają?
Czytaj też: Ta gwiazda neutronowa jest kosmicznym dzieckiem. Ile ma lat?
Czytaj też: Supermasywna czarna dziura zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach

J1818.0-1607 najprawdopodobniej powstała po eksplozji gwiazdy w formie supernowej. Gwiazdy neutronowe są bowiem stosunkowo niewielkie, nawet w ludzkiej skali, ale mają przy tym niesamowitą gęstość. W efekcie, przy dość ograniczonych rozmiarach, tego typu obiekty mogą mieć masy takie, jak np. Słońce.

Najszybszy magnetar w naszej galaktyce jest jednocześnie jednym z najmłodszych

Warto podkreślić, że tylko niewielka część gwiazd neutronowych zyskuje miano mangetarów. J1818.0-1607 jest jednak nie tylko magnetarem, ale także pulsarem, który przyciemnia się i rozjaśnia z każdym wykonanym obrotem. Tak nietypowe połączenie jest naprawdę rzadkie i dotyczy mniej niż 0,2% znanych nauce gwiazd neutronowych.

Czytaj też: Oto najmłodsza odkryta gwiazda neutronowa. Ile ma lat?
Czytaj też: Naukowcy prawie rozwiązali paradoks czarnych dziur
Czytaj też: Gwiazda neutronowa w centrum naszej galaktyki wprawiła badaczy w osłupenie

Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach The Astrophysical Journal Letters, sugeruje, że – ze względu na młody wiek magnetara – naukowcy byli w stanie zaobserwować pozostałości supernowej, która doprowadziła do jego powstania. Jednocześnie astrofizycy przypuszczają, iż wkrótce znajdą kolejne, młodsze tego typu obiekty.