Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy prawie rozwiązali paradoks czarnych dziur

wszechswiat

Badacze kosmosu od wielu lat zastanawiają się, czy wszechświat, w którym żyjemy, jest najbardziej podstawowym elementem istniejącej rzeczywistości. Czarne dziury mogą zawierać odpowiedź na to pytanie.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób powstają czarne dziury ani czy można przetrwać wpadnięcie do nich. To z kolei powoduje, że pojawiają się wątpliwości co do „podstawowości” wszechświata. Einstein pojmował grawitację jako geometrię czasoprzestrzeni, a jego teorie obejmują również rozpad tej czasoprzestrzeni. W efekcie informacja może uciec grawitacji.

Czytaj też: Gwiazda zmieniła się w spaghetti. Oto efekt starcia z czarną dziurą
Czytaj też: Rekordowo bliska czarna dziura wcale nie musi nią być
Czytaj też: Naukowcy sądzą, że czarne dziury mogą zawierać własne wszechświaty

Astrofizycy znaleźli nietypowy rodzaj czarnej dziury, który podważa wszystko, co jak do tej pory sądziliśmy o tych obiektach. Tego typu czarne dziury są bardzo stare, a mechanizmy, który wcześniej ograniczały się do pochłaniania materii, teraz wydają się działać odwrotnie.

Paradoks czarnych dziur od lat zaprzątał głowy astrofizyków

Naukowcy porównują tę sytuację do skrzynki pocztowej, która do pewnego momentu może pomieścić wszystkie wrzucane listy. Ale kiedy zabraknie miejsca, część przesyłek zacznie wypadać.

Czytaj też: Czarna dziura pochłania całe światło? Nowe obserwacje zaskakują
Czytaj też: Czarne dziury są naprawdę przerażające. Oto, dlaczego
Czytaj też: Co się dzieje w centrum czarnej dziury?

Problem w tym, że… nie wiemy co to tak naprawdę oznacza. Być może informacja może „uciec” grawitacji czarnej dziury nieuszkodzona, ale nie ma co do tego pewności.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News