Reklama

Największa panorama Drogi Mlecznej – 46 gigapikseli

Naukowcy z niemieckiego Ruhr-Universität Bochum opublikowali właśnie największe w historii astronomii zdjęcie. Przedstawia ono obraz naszej galaktyki – Drogi Mlecznej – w pełni okazałości. Galaktykę podziwiać możemy w astronomicznej liczbie pikseli. Całe zdjęcie ma aż 46 miliardów pikseli i “waży” 194 gigabajty.

Paranal
Obserwatorium Paranal, Chile.

Fotografia nie została wykonana na raz, ale jest mozaiką zdjęć wykonanych przez obserwatorium astronomiczne na pustyni Atakama w Chile. Pustynia ta, zaraz po pustyniach lodowych Antarktydy i Arktyki, jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi. Dzięki temu astronomom nie przeszkadzały chmury, ani nawet znajdująca się w powietrzu wilgoć. Naukowcy podzielili niebo na 268 segmentów i fotografowali je po kolei co kilka dni. Ogromna liczba zdjęć pozwoliła na stworzenie mozaiki w niespotykanym dotychczas rozmiarze, natomiast dzięki regularnym obserwacjom udało się skatalogować rekordową liczbę obiektów zmiennych.

milky_way_arch
Droga Mleczna.

Dzięki pracy niemieckich uczonych sklasyfikowano aż 50 tysięcy obiektów zmiennych, takich jak układy wielokrotne gwiazd, czy gwiazdy przesłaniane przez krążące wokół nich planety, jak popularna ostatnio KIC 8462852. Całe, 46-gigapikselowe zdjęcie, podziwiać można oglądać na stronie internetowej udostępnionej przez Ruhr-Universität Bochum. Oczywiście strona nie ładuje użytkownikowi na dysk 194-gigabajtowego zdjęcia. Pozwala za to użytkownikowi na wygodną eksplorację drogi mlecznej na sposób podobny do znanego choćby z map Google, łącznie z prostą wyszukiwarką.

[źródło: techinsider.io, rubin.rub.de; grafika: techinsider.io]