Reklama
aplikuj.pl

Prawie dwa lata czekałem na naprawę XIII Remake

XIII

XIII Remake w końcu otrzyma zmiany, które sprawią, że tytuł otrzyma drugie życie. Wydawca gry poinformował o zatrudnieniu innego zespołu, który kończy prace nad łatką do tej produkcji.

XIII Remake z przytłaczająco negatywnymi ocenami

Historia gry XIII niestety nie jest usłana różami. Oryginalny tytuł pochodzi z 2003 roku i jest dziełem Ubisoftu. Firma ewidentnie miała wielkie plany co do tej marki, na co nawet wskazywało zakończenie pierwszej części. Niestety, tytuł nigdy nie doczekał się „ciągu dalszego”, a fani zostali na lata pozbawieni zobaczenia kontynuacji. Pozostawały tylko komiksy, którymi inspiruje się gra.

Czytaj też: Skull and Bones przecieka niczym piracki okręt. Znamy datę premiery

Nadzieja jednak wróciła, gdy okazało się, że tytuł trafi do wydawcy Microids, który to zlecił stworzenie remake’u. Po euforii fanów, którzy dalej po cichu liczyli na powrót marki do świata gier wideo, przyszło ogromne rozczarowanie. Tytuł dziś ma na Steam oceny „przytłaczająco negatywne”. Styl odświeżonej oprawy graficznej wielu osobom nie przypadł do gustu, ale to i tak najmniejszy problem. Z gry pozbyto się niektórych mniejszych scen czy elementów, za które była dawniej doceniana. Do tego doliczyć masę błędów i mamy porażkę.

Nowa firma ratuje XIII Remake

Nie chciałem przechodzić XIII Remake w takim stanie. Gdy jednak ostatnia aktualizacja produkcji pojawiła się 21 grudnia 2020 roku, a od tamtej pory zapadła cisza w komunikacji – straciłem nadzieję na naprawę gry. Na szczęście – wydawca nie zapadł się całkiem pod ziemię i jak się okazuje, zlecił naprawę XIII innej ekipie. Francuskie studio Tower Five podjęło się naprawienia kodu, ale… nie tylko!

Czytaj też: PlayStation Plus lipiec 2022 zaprezentowany. Horror i „armagedon”

Od ponad roku nie tylko łatano bugi, ale również przerabiano masę innych elementów. Twórcy wyróżniają:

  • nowy styl graficzny
  • ulepszoną sztuczną inteligencję
  • przeprojektowany interfejs
  • przerobione udźwiękowienie
  • tryb sieciowy (od 2 do 13 graczy)

Deweloperzy zatem nie tylko poprawiają błędy, ale także zadbali o brakujący w remake’u tryb online czy ulepszenie tego, co nie wyszło poprzedniej ekipie. To jednak nie koniec! Tytuł zostanie także ulepszony na PlayStation 5 i Xbox Series X, gdzie zadziała w 60 klatkach na sekundę. Posiadacze Nintendo Switch też zagrają w tę produkcję, ponieważ w końcu trafi ona na ich sprzęt.

Na powyższym wideo z gry można dostrzec pierwsze zmiany, ale jeszcze wstrzymałbym się z oceną oprawy graficznej, ponieważ mała moc Nintendo Switch może zmieniać jej odbiór. Jak teraz sprawuje się gra, dowiemy się 13 września 2022 w darmowej aktualizacji!