Reklama
aplikuj.pl

Znaleziona w tym miejscu broń może być najstarszą spoza Afryki

Przeprowadzone niedawno badania dostarczyły najstarszych dowodów na używanie łuków i strzał poza Afryką. Odkrycia mogą również dotyczyć produkcji ubrań, a dotyczące ich szczegóły opublikowano na łamach Science Advances. Znaleziska dokonano w okolicach Sri Lanki, a jego wiek wynosi od 45 000 do 48 000 lat.

Co ciekawe, odkryte narzędzia są starsze niż podobna technologia znaleziona na terenie Europy. Groty przymocowane do strzał sugerują, że były one prawdopodobnie używane do polowań zwierzynę zamieszkującą lasy deszczowe. Inne narzędzia wytworzone z kości mogły być używane do produkcji siatek lub odzieży w warunkach tropikalnych. Zmienia to nasze postrzeganie tego, jak pewne innowacje wiązały się z konkretnymi warunkami środowiskowymi.

Wytwory naszych zamieszkujących Europę przodków były postrzegane jako kluczowe mechanizmy umożliwiające przetrwanie w zimnym, północnym klimacie. Z kolei technologia łuku i strzał wykorzystywanych na otwartych terenach trawiastych w Afryce wydawała się naturalna dla prowadzonych tam polowań. Inne obszary, np. Azja czy dzisiejsza Australia, były pomijane, lecz odkrycia z ostatnich lat pokazują, że adaptacja zachodząca na terenach poza Afryką mogła być równie imponująca.

Czytaj też: Co doprowadziło do zniknięcia neandertalczyków? Oto nowa teoria

Wcześniejsze odkrycia, które miały miejsce na terenie Azji południowo-wschodniej, dotyczące łuku i strzał, były znacznie nowsze. Dotyczyły bowiem przedmiotów sprzed ok. 32 000 lat. Warto również podkreślić, iż archeolodzy natrafili na szereg innych innowacji. Poza wspomnianą bronią, były to m.in. ozdobne koraliki, odzież czy sprzęt prawdopodobnie służący do łowienia ryb.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News