WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nastolatki potrafiące opisać negatywne emocje są mniej podatne na depresję

Naukowcy odkryli, że młodzież, która słabo opisuje swoje negatywne emocje, jest bardziej podatna na depresję. Sytuacja jest odwrotna w przypadku nastolatków, którzy świetnie opisują swoje uczucia.

Naukowcy sprawdziły 233 osoby o średnim wieku 16 lat (54% z nich to kobiety) pod kątem depresji. Następni badane osoby zgłaszały swoje emocje cztery razy dziennie przez 7 dni. Przez kolejne półtora roku zespół przeprowadzał wywiady uzupełniające z uczestnikami w celu zyskania nowych wyników.

Czytaj też: Siedzenie przed telewizorem może być gorsze od siedzenia przy biurku

nastolatki, depresja nastolatki, emocje nastolatki, opisywanie emocji nastolatki, depresja u nastolatki, depresja emocje, depresja emocje nastolatki,

Badania ujawniły, że nastolatkowie słabiej opisujący emocje są bardziej podatni na depresję po stresujących wydarzeniach z życia. Osoby lepiej różnicujące swój stan także lepiej radzą sobie z różnymi zdarzeniami w życiu.

Depresja staje się coraz cięższym problemem do rozwiązania. Choruje na nią mnóstwo osób, w tym coraz więcej dzieci. Warto obserwować zachowanie swoich pociech i próbować pytać ich, jak się czują. Tylko w ten sposób będziemy w stanie im pomóc i zareagować w odpowiednim momencie.

Czytaj też: Toksyczne substancje znajdują się w butelkach po napojach alkoholowych

Źródło: Medicalxpress