Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy badają właściwości materiałów do tworzenia urządzeń 5G

Radiofizycy tworzą bazę danych poświęconą właściwościom materiałów kompozytowych, która może być wykorzystana do tworzenia urządzeń do komunikacji w 5G oraz w kosmosie.

Naukowcy zamierzają tworzyć materiały kompozytowe z tworzyw ABS i nanorurek oraz dokonują pomiarów ich właściwości w zakresie częstotliwości od 10 MHz do 1 THz.

Do stworzenia materiału źródłowego radiofizycy wykorzystują polimery i wypełniają je nanorurkami węglowymi. Jak przyznają autorzy projektu, poprzez dodanie nanorurek o różnych stężeniach zmieniają właściwości elektrofizyczne materiału. Są w stanie m.in. zwiększyć stałą dielektryczną czy wyprodukować trójwymiarową płytkę drukowaną z elementami takimi jak przewodniki czy rezystory.

Największe zainteresowanie wywołuje promieniowanie do 4-5 GHz. Naukowcy pracują jednak w szerszym zakresie, aż do 1 THz, który obecnie jest niewystarczająco zbadany. Na chwilę obecną zbadali właściwości 50 próbek. W ich laboratorium istnieją narzędzia i techniki wytwarzania włókien kompozytowych na bazie oryginalnych materiałów opracowanych przez pracowników uczelni. Badacze wykonywali elementy pasywne z zakresu terahercowego (pochłaniacze i polaryzatory), które były następnie testowane.