Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy mają trudności z oszacowaniem wieku pierścieni Saturna

Zespół naukowców wznowił debatę na temat wieku pierścieni Saturna, badając okres, w którym mogły one powstać. 

Astronomowie sugerują, że procesy, które powodują wyrzucanie pyłu i skał z pierścieni Saturna, mogą sprawić, iż owe formacje będą wyglądać znacznie młodziej niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Czytaj też: Co zatrzymuje strumienie krążące wokół Saturna?

Lot sondy Cassini przez pierścienie podczas finału jej misji w 2017 roku dostarczył danych, które zostały zinterpretowane jako dowód, że pierścienie Saturna powstały zaledwie kilkadziesiąt milionów lat temu. Rzekomo miało to miejsce, gdy dinozaury zamieszkiwały naszą planetę. Pomiary grawitacji wykonane podczas nurkowania zapewniły dokładniejsze oszacowanie masy pierścieni, które składają się w ponad 95% z lodu i w mniej niż 5% ze skał, materiałów organicznych oraz metali. Następnie oszacowano masę, aby ustalić, jak długo lód z pierścieni musiałby być wystawiony na działanie pyłu i mikrometeorytów, aby osiągnąć obecny poziom zanieczyszczenia.

Problem w tym, że pierścienie są wykonane z cząstek i bloków o wielkości wyrażanej w metrach a nawet mikrometrach. Interakcje między tymi blokami powodują, że pierścienie się rozszerzają i przenoszą materiał niczym taśma w fabryce. Prowadzi to do utraty masy z najbardziej wewnętrznej oraz zewnętrznej krawędzi. Modele pokazują, że bez względu na początkową masę pierścieni istnieje duża szansa, iż powstały one nawet. 4 mld lat temu, na początku istnienia Układu Słonecznego.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Nowe obrazy z teleskopu Hubble’a pokazują pierścienie Saturna